ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 sluiten. Maar dat verlangen is niet algemeen en niet in daden tot uiting gekomen. Het is allemaal te begrijpen omdat er ook „protes tantse" stromingen in de omliggende plaatsen zijn, gericht naar het noorden. NIET alleen werden in Groede en Oost burg petities opgezonden ook in de aan IJzendijke grenzende gemeenten Bier vliet en Hoofdplaat werd 15-16 oktober een petitie opgesteld tegen de scheiding van het noorden door de hervormde predikant aldaar, D. van Basselaere. Biervliet was een plaats met 1700 inwoners waarvan een 1100 hervormden en een 500 katholieken en Hoofdplaat telde 580 hervormden en 740 katholieken. Het request van dominee Van Basselaere is hetzelfde als dat van Groede, maar het bevat een zinnetje meer, waarin de tegenstelling katholiek-protestant weer uitkomt. De twee plaatsen Biervliet en Hoofdplaat, zo staat in dat stuk: „huiveren reeds bij het denkbeeld aan de mogelijkheid alleen eener afscheiding van dit hun vaderland; alzoo daarvan het on feilbaar gevolg zou zijn de geheele ver nietiging van het bovengenoemde waarin zij een roem stellen met de Noord-Neder landers overeen te stemmen en dus de verwoesting van hetgeen hun geluk als menschen en Christenen uitmaakt." Dat stuk werd ondertekend door een 33 in woners van die plaatsen, wat wel niet heel talrijk is. Deze actie was een zuivere kerkelijke aangelegenheid, want deze petitie werd op gestuurd aan het Departement van Hervorm de Eeredienst. Zo was IJzendijke omgeven door protestantse agitatie en dat zal onge twijfeld de stemming onder de katholieken mede bepaald hebben. Toch heeft deze gods dienstige tegenstellingen geen nadelige gevol gen gehad op de komende krijgsgebeurtenissen. Werd zo de petitie-actie van de burgemees ter van Oostburg gevolgd in het noorden en oosten van het 4de district, ook in Sluis had hij succes. De districtscommissaris had de pe titie van burgemeester Callenfels wel niet on dertekend en ook de notabelen in Sluis had den dat naar zijn voorbeeld niet gedaan, maar de 11de oktober werd een speciale raadszit ting gewijd aan dit vraagstuk, omdat in heel het district het verlangen bestond zich schrif telijk tot de koning te wenden met het ver zoek bij het noorden te blijven behoren. Al vorens echter tot het opstellen van een smeek schrift over te gaan werd besloten eerst het advies in te winnen van de gouverneur. We kennen al diens antwoord dat hij de 12de oktober aan de districtscommissaris zond naar aanleiding van het opstellen van de pe titie te Oostburg. Maar bovendien stuurde de gouverneur nu de 14de oktober een rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken in Den Haag en wees hem er op dat hij bang was dat het opstellen van adressen tegen een scheiding van Zeeuwsch-Vlaanderen van Hol land, mogelijk tot gevolg kon hebben dat an dersdenkenden en dat zijn in dit geval de katholieken tegenpetities zouden opstellen. Het antwoord van minister Van Doorn kwam per kerende post en was 16 oktober opgesteld. De minister sprak zich hierin uit tegen het aanmoedigen van die adressen. Omdat hij echter intussen al een antwoord gestuurd had naar Sluis raakte het doorzenden van dit be richt op de achtergrond tot 6 december. Maar in Sluis had men zich van het ant woord van de gouverneur niets aangetrokken. Door de broer van de burgemeester van Oost burg, J. M. Callenfels, was dezelfde motie opgesteld als in Oostburg en 16 oktober in Sluis rondgedragen. Hij werd geholpen door de „genees-, heel- en vroedmeester" P. Renier. Een 60 inwoners werd bereid gevonden dit stuk mede te ondertekenen. De initiatiefne mers hadden meer handtekeningen kunnen krijgen maar zij hadden zich bepaald tot deze alleen, omdat „Uwe Majesteit uit de boven staande duidelijk ziet, wat de algemene geest is in Sluis". Sluis had een 1600 inwoners waarvan 930 hervormden en 640 katholieken. Als nu die stemming in Sluis zo algemeen was 130

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 14