H Zeeuws Tijdschrift Zeeuwsch-V'laanderen en de woelingen van 1830 Zeeland in revolutionaire dagen I NUMMER 5 10e JAARGANG I960 Dr. A. Smits O.S.B. IN heel het Koninkrijk der Nederlanden heerste in 1830 een zware economische crisis. Niet alleen had door de gebeurtenissen in de omliggende landen de handel in de maanden juli en augustus geheel opgehouden, maar ook de produktie in het industrierijke Zuid- Nederland viel stil. Geld werd schaars en de armoede en honger klopten overal aan. Dit alles werd nog verergerd door een mislukte oogst, te wijten aan een uitzonderlijk strenge winter, een nat voorjaar en een even natte zomer. Wat er aan graan voorradig was, werd door de handelaars vastgehouden en de prijzen stegen. Duizenden werklozen hadden geen inkomen en dagelijks kwamen honderden arbeiders uit het noorden van Frankrijk naar huis om daar op nieuw geen werk te vinden en het leger van hongerlijders te vergroten. IS het wonder dat ook hier een revolutie dreigde? Toen nu in Brussel een stel poli tiek ontevredenen, journalisten en advo caten, een relletje organiseerde tegen het of ficieel regeringsblad, was dit de vonk die alles deed ontploffen. De arbeiders kwamen de straat op, ,,'t grauw" begon de graanpakhui- zen te plunderen en sloeg de machines stuk. Overal dreigden onlusten, handig uitgebuit door politieke figuren die probeerden zelf in het zadel te komen, wat ze tot nu toe onder Koning Willem I niet hadden gekund. Ze slaagden te Brussel er zelfs in de Burgerwacht, die opgericht was om het plunderen te be letten, als gewapende macht te gebruiken om hun eisen kracht bij te zetten. Terwijl dat politieke spel in de zuidelijke hoofdstad gespeeld werd, woedde de econo mische crisis in volle hevigheid in de industrie streken en niet het minst in Vlaanderen. Gent, Antwerpen, St. Niklaas en Brugge hadden het zwaar te verduren. In Brugge was het zelfs t) Dit artikel vormde oorspronkelijk een hoofdstuk van het tweede deel van mijn werk: „1830, Scheuring in de Nederlanden"waarvan het eerste deel met als ondertitel: „Holland stoot Vlaanderen af" in 1950 verscheen. Ik heb aan dat hoofdstuk een inleiding toegevoegd en de nodige ophelderende beschouwingen ingelast. De gegevens die ik in dit artikel heb verwerkt en die niet in noot zijn weergegeven heb ik gevonden op het Algemeen Rijksarchief in Den Haag en Brussel, de gemeente-archieven van Brugge, Gent, Hulst en IJzendijke. Vooral echter op het Rijksarchief te Mid delburg heb ik zoveel ontdekt dat het oorspronkelijke hoofdstuk geheel is omgewerkt. Voor de medewerking van alle ambtenaren daar ondervonden mijn hartelijkste dank. Veel is ook te vinden in het werkje van dr. J. de Hullu: „De Belgische aanvallen op Westelijk 2eeuwsch- V laanderen" 117

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 1