ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 Parnassia, verdwenen duinplant, kan terugkomen bij een bepaalde terreinbehandeling. Foto C. Sipkes. bliek. In dit verband kan ik wijzen op het jongste rapport van het Landbouwschap, waarin openstelling van nog afgesloten duinen en bossen voor de recreatie bepleit wordt. De recreatie in de natuur wordt nu toch wel al gemeen aanvaard als een factor van volks gezondheid en volksopvoeding. En voor de middenstand van een streek kan het een be langrijke omzetvermeerdering meebrengen wat weer afstraalt op de gehele bevolking. Na tuurreservaten van wetenschappelijke waarde en broedplaatsen van vogels moeten echter van een algehele openstelling uitgezonderd worden, maar daarvan is in deze streek geen sprake. Het Staatsbosbeheer heeft overal in het land zijn bossen opengesteld. De „Land schappen", zoals het „Zuid-Hollandsch Land schap", stellen hun terreinen open op kaarten en dit systeem voldoet in de duinen op Voorne zeer goed. Voor de bossen en duinen in het noorden van Walcheren zou dan één toegangs kaart verkrijgbaar gesteld moeten worden met condities zoals een verbod bloemen te pluk ken, mechanische muziek te maken, al of niet een verbod van sport en spel en al of niet een rookverbod. In verband met de vele vreem delingen zou deze kaart ook al meertalig moeten zijn. Zou men alles zonder kaarten open stellen, dan zou er met draagbare radio's en bromfietsen een sfeer ontstaan, die vreemd is aan de prachtige omgeving en waarin een echte natuurliefhebber zich niet thuis voelt. Voor deze categorie van recreatiezoekenden (ik zou dit de horizontale recreatie willen noemen), zijn terreinen aan te leggen met een stevige bodem, die spelen verdragen. Ook deze vorm van recreatie moet bevorderd worden, met alcoholvrije consumptiegelegen heden, zwembaden, kampeerterreinen enz. Onze Walcherse bossen en duinen zijn ech ter van te grote schoonheid en duinen zijn over het algemeen te kwetsbaar om deze vrij te geven voor deze vormen van massa-recre atie. Het gebied kan echter een klein Natio naal Park worden voor de leden van onze „Landschappen", van de A.N.W.B., Natuur monumenten en diegenen, die het ervoor over hebben een goedkope dagkaart te halen. Met een klein museummet natuurgidsen, die excursies leiden over een stelsel van paden met aanvullende beplantingen, alles aangelegd in harmonie met het bestaande landschap kan Walcheren zijn noordelijke bossen regenereren en aanpassen aan de eisen, die deze tijd stelt: behoud van de bestaande bossen en de zee wering, klimaatsverbetering en volksgezond heid. 138

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 22