ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 zijn. Het begrip „stand" heeft meer de be tekenis van aanzien of prestige en is sociaal getint. „Klasse" is een meer economisch ver schijnsel dat uit scherpe naijver en gering schatting bestaat. De in de sociologie bekende „demonstratieve consumptie" („conspicuous consumption") uit zich bijvoorbeeld in de wedijver om indrukwekkende automobielen die zich op de veerboot nu niet bepaald handig lieten manoeuvreren. Als „rancunezaaiers" om met Carmiggelt te spreken worden zij nochtans zelden beschouwd en dat typeert ook heel wat. De boerendochters gaan bij voorkeur naar de landbouwhuishoudschool te Goes, de dochters van de arbeiders naar die in Kort- gene. Dit standsbewustzijn is overigens geen bijzonder verschijnsel. De belangstelling voor culturele evenemen ten is vrij groot. De culturele gebeurtenissen door de Zeeuwse Volksuniversiteit in Goes ge organiseerd trekken veel bezoekers. Een bloei ende afdeling van het Nut draagt zorg voor voorstellingen en lezingen op het eiland. Beide organisaties recruteren de belangstellenden in de eerste plaats uit de boerenstand. De arbei ders hebben vanouds voorkeur voor het insti tuut voor arbeidersontwikkeling en nemen deel aan evenementen die door de kerken wor den verzorgd. In deze opzichten slaat het ei land een goed figuur. De amateurcultuur staat op een peil dat men als gemiddelde voor het platteland mag beschouwen. Er bestaan ongeveer 125 plaat selijke verenigingen, waarvan er overigens vele aan verschraling lijden, vooral onder invloed van de vele jongeren die wegtrekken en de geringe toestroming van buitenaf. Wat het dagelijkse leven betreft is het ken merkend dat het tennissen er populair is en dat vele interieurs modern zijn ingericht. Hier in spelen het rampherstel en het veelvuldige bezoek aan onze grote steden (de beurs in Rotterdam) een rol. Het eiland is overwegend Nederlands Her vormd met in de gemeente Wissenkerke een wat orthodoxer accent dan in de gemeente Kortgene. Mogen wij veronderstellen dat hier de invloed van Walcheren vooral bij de kolonisatie zich doet gelden? Er is ook een sterke groep Gereformeerden vooral in de ge meente Wissenkerke. De onkerksheid iets anders dan onkerkelijkheid is de laatste tijd toegenomen. T oekomstproblemen. NOORD-BEVELAND staat voor enige grote opdrachten. Het belangrijkste vraagstuk van de naaste toekomst is dat van de kostenverdeling van de aanpas- singswerken die de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek nodig maakt. De natuur lijke lozing bij laag water vervalt dan tenge volge van het kunstmatige lage peil dat rond N.A.P. schommelt. Er moeten derhalve gema len worden gebouwd en toeleidingskanalen worden gegraven en verbeterd. De kosten van dit aanpassingsplan, tot de uitvoering waar van het bevel is gegeven, belopen 4 miljoen. Een algemene bijdragewet die dit jaar (ein delijk) zal worden ingediend zal de kosten verdeling tussen het rijk en de belanghebben den regelen. De laatsten gaan er van uit dat het rijk het volle bedrag moet bekostigen daar hij er de oorzaak van is en er geen sprake is van extra baten voor de geïnteresseerden. Van ministeriële zijde daarentegen is enige keren de formule 60-40 uitgesproken. In dat geval betaalt het waterschap 1,6 miljoen! Intussen heeft deze onzekerheid ertoe bij gedragen dat het zogenaamde verbeterings plan, waarvan de kosten ruim 6 x/l miljoen bedroegen, niet wordt uitgevoerd. Het meer dere zou dan door het waterschap zijn bekos tigd voor zover de gronden een waardever meerdering zouden hebben ondergaan door de aanmerkelijk verbeterde waterhuishouding. Het ongedekte bedrag zou in aanmerking ge komen zijn voor een subsidie van de Cultuur technische Dienst. Hetzelfde bijdragen-probleem geldt de aan passing van de landbouwhaven in Kortgene en Kamperland. Beiden worden toegankelijk ge maakt voor kustvaarders van 500 B.R.T. De gemeente Kortgene moet hierin een verbete- 142

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 26