No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT rings-bijdrage van 30.000,a 35.000, geven. De voortdurende toegankelijkheid - in tegenstelling tot tijhavens is een voor deel voor de bij transport over het binnen water geïnteresseerden. Colijnsplaat krijgt nog de beschikking over een haven voor de uit wijkende vissers van Veere. Het zal hiervoor verschillende extra-investeringen doen, onder anderen in de woningbouw. De ontwikkeling van het toerisme is reeds vooruitgelopen op de aanleg van de dammen. Bij de Kamperlandse duinen ontwikkelt zich een belangwekkend recreatieoord, waar reeds plaats is voor meer dan honderd bungalows. De belangstelling ervoor is zeer groot. In Kortgene komt de Benelux-jachthaven met watersportliefhebbers uit Antwerpen als initi atiefnemers. Tot het complex zullen ook bun galows en een hotel-restaurant behoren. Het rijk heeft voor de ontwikkeling van de zeil- sport op het Veerse Meer reeds 100.000, ter beschikking gesteld. Ten slotte is er de verbetering van het verkeer, die het potentieel van Noord-Beve land meer tot zijn recht zal doen komen. De dammen naar Zuid-Beveland en in het najaar van 1961 naar Walcheren ontsluiten het ei land radicaal. Bij Kats is een nieuwe veer haven in aanleg die in het komend voorjaar de verbinding op Schouwen-Duiveland zeer zal doen verbeteren en die Noord-Beveland in een doorverbinding zal opnemen. Na enige jaren zal hier een kopladingboot worden inge zet, als de plannen voor de bouw van een brug tussen de twee eilanden niet eerder tot uit voering konten! In 1965 als de dam door de Grevelingen, de Haringvlietbrug en de Bene- luxtunnel in gebruik zullen worden genomen, ligt Noord-Beveland effectief in het middel punt van het eilandenrijk tussen Rotterdam en Gent. Een doorlopende vaste verbinding tussen Goes en Rotterdam, passerende over Noord- Beveland zal 4000 a 5000 auto's per dag te verwerken krijgen. Op korte afstanden zal da gelijks pendel naar Goes, Zierikzee en de Sloe- haven op geen bezwaar meer stuiten. Al zal het dunbevolkte Noord-Beveland niet aan trekkelijk zijn voor industrievestiging, een woonfunctie zal het kunnen vervullen voor diegenen die een eigen huis bezitten en die het eiland met zijn recreatiemogelijkheden meer dan ooit zullen liefhebben. Gemeente- en waterschapsbestuurders en de bevolking in haar geledingen zal de vooruit strevendheid dan ook goed van pas komen. Grote sociale veranderingen IN onze kleine monografie hebben wij de belangrijkste facetten van het maatschap pelijk leven genoemd. De samenleving heeft reeds lang vele moderne trekken. Het recreatieprobleem is waarschijnlijk het enige dat Noord-Beveland enige moeilijkheden zal baren. Walcheren heeft echter bewezen dat deze zonder bezwaren kunnen worden opge vangen. Het is wel zeker dat de hedendaagse economische en technologische ontwikkelingen (televisie, kunststoffen, stijgende welstand e.d.) de traditie meer uithollen dan een vaste verbinding, hoe belangrijk deze overigens ook is. 143

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 27