No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT daad kunnen leiden tot een aansluiting van sommige streken bij België. In het westen echter hebben die tegenstellingen nergens ern stige vormen aangenomen, al was de houding van heel wat protestanten hier agressief. Na deze uiteenzetting meen ik dat we beter zullen begrijpen wat de achtergrond is van heel wat gebeurtenissen in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Nemen we nu ons verhaal weer op waar we gebleven waren. HIER en daar waren eind augustus wel enige symptomen van ontevredenheid te bespeuren. Zo waren te Maldegem (provincie Oost-Vlaanderen) briefjes ver spreid met: „Weg ontvanger" er op, voorzien van een doodshoofd. En ook centen waren in omloop gebracht, die met een afbeeldsel van een pistool waren doorgeslagen. Maar meer viel er toch niet te rapporteren, schrijft de gouverneur de 2de september. Uit een rapport van 9 september van de burgemeester van IJzendijke leren we hoe daar, na aanschrijven van de districtscommissaris, evenals in andere plaatsen een nachtwacht was opgericht, maar die eigenlijk nog geen dienst had gedaan. Een gedeelte van de bevolking was tegen de ge beurtenissen, maar „een ander gedeelte ver klaart zich niet". De nachtwacht werd weer afgeschaft omdat alles rustig was. In het licht van latere rapporten weten we dat de burge meester hier zinspeelt op een protestant- katholieke tegenstelling. We zullen hier verder meer over zeggen waardoor de situatie in IJzendijke ons wel heel duidelijk wordt. Voor die tegenstellingen tussen „roomschen en onroomschen" was de gouverneur in zijn rapport van de 2de september ook bevreesd, maar hij meende toen dat het toch geen ern- Waar het op uitliep in 1831. „Het innemen der Kapitale Dam" bezuiden Biervliet door de Nederlanders op 2 augustus. (Verzameling Zeeuwsch Genootschap 121

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 5