164 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 ook in het aangrenzende Hengstdijk, met 660 inwoners die op 40 na allemaal katholiek wa ren, was men voor Brussel. Vreemde troepen kwamen hier niet, maar op 24 oktober werd de Brabantse vlag onder klokgelui op de toren uitgestoken. In het samenvattend rapport van 22 december staat „men veronderstelt op order van de pastoor". Wanneer gouverneur Van Vredenburch 22 februari 1831 een verslag moet uitbrengen aan het departement van R.K. Eeredienst in Den Haag weet hij het heel zeker dat het zo is gebeurd. Toen de Noord nederlandse troepen weer in deze streken kwa men, vluchtte de pastoor dan ook naar Oost- Vlaanderen. Hoe de stemming in het daarnaast gelegen Boschkapelle was, uit welke plaats niets bij zonders te melden viel, kunnen we wel raden. De oud-burgemeester van deze plaats bekleed de nu die functie in de gemeente Hulst. Ook uit Grauw, dat aan de oostzijde van Honte- nisse grensde, viel niets te berichten. Anders was het met de gemeenten, die ten zuiden van Hulst lagen en aan Oost-Vlaande- ren grensden. De burgemeester van St. Jans steen, Van Waesberghe, werd lid van de stede lijke raad van Hulst en door een inwoner van St. Niklaas werd de Brabantse vlag op de toren geplaatst. Men wist echter niet op wiens order dat was gebeurd. Volgens de gouverneur in zijn bovenaangehaald rapport aan R.K. Eeredienst, was het op bevel van de pastoor. Deze had bovendien niet nagelaten in zijn pre dikaties de zaak van de opstandelingen voor te staan. Een adhaesie-betuiging werd hier niet gevraagd. Pas 26 oktober kwamen hier een 41 man Belgische troepen doorgetrokken, die er overnachtten en de volgende dag verder trokken, waarschijnlijk om zich in West- Vlaanderen te verenigen met de rest van Gré- goires troepen. In Clinge had men sinds de bezetting van Hulst veel last van werklozen uit Oost-Vlaan- deren, die herhaaldelijk eisten dat de Brabantse vlag zou worden uitgestoken. 25 oktober machtigde de burgemeester de veldwachter een driekleurig vaantje op het gemeentehuis uit te steken en zo werd de rust ook hier her steld. Op de grens lag nog Koewacht en deze plaats kreeg 23 oktober bezoek van 3 insur- genten, waarbij kapitein Van de Moortele was. Zij eisten dat de vlag werd uitgestoken, maar dit werd genegeerd en de invallers stelden zich toen tevreden met het geld dat zij bij de ontvanger in beslag namen. De vlag werd er veertien dagen later toch geplaatst en toen 28 december het samenvattend rapport werd opgemaakt, wapperde ze er nog altijd. In de andere plaatsen dicht bij de grens als Zuid- dorpe en Overslag was niets voorgevallen. Maken we nu de balans op van heel het 5de district dan moeten we toch zeggen dat we er, Terneuzen, Zaamslag en Hoek uitgezon derd, buitengewoon veel symphatie ontmoeten voor Brussel. Dat één van de voornaamste re denen hiertoe was de godsdienstkwestie, is zonder meer duidelijk. Den Haag ging hierin niet vrij uit en dat dit 5de district, althans het oostelijk en zuidelijk gedeelte, niet bij Oost-Vlaander en kwam, is alleen te verklaren omdat Brussels aspiraties nog niet tot hier reik ten en omdat Grégoire met zijn troep naar het westen trok en daar verslagen werd. Al was gouverneur Van Vredenburch, zo als we gezien hebben, niet volledig ingelicht, toch is het niet te verwonderen dat hij de moed liet zakken. Hij had de overtuiging ge kregen dat „de bezetting van Staats-Vlaande ren, op stellige last van het Provisioneel op roerig bestuur en volgens order van den com mandant der beide Vlaanderen is geschied". Daarom zag de gouverneur zich op 24 oktober verplicht het 5de district Oost Zeeuwsch- Vlaanderen als verloren te beschouwen. Er was nog maar één mogelijkheid iets voor het district te doen en wel als de troepen in Bres- kens zo talrijk werden, dat zij ook naar Hulst en omgeving konden worden gezonden. De volgende dag scheen het de gouverneur zelfs toe, dat die troepen nauwelijks voldoende waren voor westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De soldaten die verkenningen deden moesten 's avonds terugkeren naar Breskens en de gou-

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 16