I ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 de koning drukte er zijn tevredenheid over uit. NTUSSEN kwamen berichten van aanval len van 1300 gewapende plunderaars op Sas van Gent. Maar Z.M. korvet „Amphi- titre" was bij Terneuzen voor anker gegaan en een korps van 42 mariniers, versterkt met een 60-tal vrijwilligers, deed een verkenning in de richting van Sas van Gent en trok toen terug op Sluiskil. De districtscommissaris was voor alle zekerheid alvast maar naar Terneuzen gegaan. De volgende dagen deden allerlei geruchten de ronde over invallen van 't Oostvlaamse gemeen dat zou zijn opge stookt door het afgezette gemeentebestuur van Sas van Gent. De koningsgetrouwen zou den geplunderd worden. Er was echter niets te vrezen en 22 november schreef de gouver neur dat het te Sas van Gent en in het kanton Axel „voortdurend rustig blijft". Het grote probleem vormde Hulst en omgeving. We weten dat deze streken meer van harte de omwenteling waren gevolgd. Na het vertrek van de Belgische troepen op 27 oktober werd door het stadsbestuur de Burger wacht opgeroepen. Op 28 september al had de gouverneur het toenmalige stadsbestuur aan geschreven zonodig een nachtwacht op te rich ten en in de raadsvergadering van de 30ste daaropvolgend was de Burgerwacht „provisio neel daargesteld", maar de wacht zou niet worden opgetrokken als „de noodzakelijkheid zich niet méér zou doen gevoelen". De Burgerwacht die nu bijeenkwam zou be staan uit 10 man. 's Nachts moest worden dienst gedaan, de poorten gesloten en de stads- portiers zouden 's morgens de sleutel weer bij de commandanten kunnen afhalen. Het bleef rustig in de stad en 8 november werd de Burgerwacht zelfs verminderd tot 8 man en de burgemeester en wethouders kregen van de Raad volmacht het reglement te wijzi gen en aan te passen aan de omstandigheden. De Belgische vlag die door Grégoire was uitgestoken was verdwenen. Maar 18 novem ber berichtte de gouverneur, dat enige kwaad willigen met een oproerig vaandel door de stad waren gelopen en het weer op de toren hadden geplaatst. Maar het nieuwe stadsbe stuur had een publikatie gedaan waarbij ieder een die zich aan enige feitelijkheden schuldig maakte, met strenge vervolging werd bedreigd. Zodoende werd de rust hersteld. Dit was dus een soort Belgische opstand tegen het nieuwe provisoire stadsbestuur, of eigenlijk juister een uitbarsting van sociale ellende, die doorging onder Belgische vlag. Wanneer we al dit gebeuren in Hulst in ver band brengen met dat van Sas van Gent, Hon- tenisse en Ossenisse en zovele andere plaatsen meer, dan kunnen we hier een heel duidelijke conclusie trekken: De bevoegde regeringsauto riteiten, hetzij in Middelburg, hetzij in Den Haag, hebben overal de katholieke meerder heid buiten het bestuur gelaten. Het was in deze plaatsen meer een plaatselijke dan een pr' Ledel. 172

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 24