No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT oude provinciegrens. Zolang het wettig gezag niet erkend was, kon de gouverneur niets doen om langs de Nederlandse zijde ook de grens in orde te brengen, zoals de koning de 28ste oktober bevolen had. Inmiddels was de wapenstilstand in Zee land bekend geworden al kon de gouverneur dit de 24ste nog niet geloven. De districts commissaris berichtte, dat hij wilde beproeven naar Hulst te gaan, maar hij werd weer ver hinderd door berichten van een inval van 25 man Belgische troepen die van Sas van Gent over Westdorpe naar Koewacht trokken. Weer werd een detachement van de Amphi- titre naar Sas van Gent gezonden, maar er werd geen contact gemaakt met de vijand, die teruggetrokken was en hoogstwaarschijn lijk dook deze troep de 8ste december nog eens op in Clinge. Van de hem nu geschonken tijd maakte Von Raden gebruik om inlichtingen te nemen in Hulst en daaruit bleek dat het oude gemeente bestuur niet meer in dienst durfde te treden als er geen troepen kwamen om het wettig gezag te beschermen. Ieder lid zou voor zijn reïnstallatie bedanken omdat de geest onder de rooms-katholieke inwoners te slecht was. Het zou voldoende zijn dat de districtscommissaris burgemeester Von Raden terugkwam om on rust onder het gemeen te verwekken. Ook sommige leden van de burgerij zouden mee doen in het vooruitzicht, dat er weer een nieuw het oude gemeentebestuur zou komen en dat er weer belastingen moesten worden betaald. Ook de geruchten omtrent een gedwongen geldlening, vervroegde op komst voor de nationale militie, mobilisering van de Schutterijen, allemaal maatregelen die in Hulst en omgeving zouden worden inge voerd, zetten veel kwaad bloed, aldus Van Vredenburch op 2 december. De gouverneur hoopte daarom dat hij met generaal Des Tom- bes tot een overeenstemming kon komen om het 5de district te bezetten. En inderdaad! Na de terugkeer van Des Tombes van zijn inspectiereis, bleek de gene raal overtuigd dat het mogelijk was heel Zeeuwsch-Vlaanderen te bezetten met de troe pen die hij tot zijn beschikking had. Maar!! Het was wapenstilstand en voor een zodanige actie als de bezetting van het 5de district eiste Des Tombes een speciale opdracht hiertoe van wege het Departement van Oorlog. Terwijl Des Tombes dus naar Den Haag schreef ging er eveneens een brief van de gou verneur naar de minister van Binnenlandse Zaken opdat deze bij het Departement van Oorlog zou bemiddelen. Aanstonds had er in Den Haag een confe rentie plaats tussen de twee ministers en het resultaat was dat generaal Des Tombes de vrijheid kreeg om tot handelen over te gaan. Van Doorn had graag gezien dat de troepen sterkte in Zeeuwsch-Vlaanderen zou opge voerd worden tot 2000 man, maar dat bleek voorlopig onmogelijk. Van Vredenburch kreeg echter de verzekering van minister van Doorn dat hij „het grootste belang stelde in het wettig gezag in het 5de district" en de ver dediging van Zeeuwsch-Vlaanderen. De mi nister stelde nu zelf voor de Schutterijen van Middelburg, Zierikzee en Goes naast de troe pen van Des Tombes te laten optreden in het 5 de district. De gouverneur moest een nauw keurig verslag opsturen van alles wat in ver band met de gegeven instructies gedaan werd. Voorlopig was dat niets, want de ont goocheling kwam al gauw. Des Tombes achtte zich 12 december verplicht de gouverneur te „rescriberen" dat hij wel veel volmachten kreeg met de nodige „latitude"maar dat hij het toch niet aandurfde „een zoo groote per- soneele verantwoordelijkheidop zich te ne men om het 5de district te bezetten en de schuld te zijn van nieuwe aanvallen als zijn expeditie zou aangemerkt worden als een in breuk op de wapenstilstand. Daarom had hij dat ook geschreven aan het Departement van Oorlog. De gouverneur klom van zijn kant eveneens weer in zijn pen om hetzelfde verhaal 12 de cember aan Van Doorn te schrijven. De gou verneur herhaalde zijn klaagliederen over be- 175

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 27