No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT verslagen op van de gebeurtenissen en zij ver ontschuldigden zich dat zij door de drang van de omstandigheden zo gehandeld hadden en de gouverneur besloot ten opzichte van hen geen bijzondere voorzieningen voor te schrij ven. Alleen in Hengstdijk werden de verschil lende proclamaties, die nu allemaal aangeplakt werden, afgescheurd, maar de autoriteiten voelden zich sterk genoeg om tegen een paar oproerkraaiers op te treden en een strafver volging in te stellen. Met Hulst, waar een nieuw stadsbestuur was geïnstalleerd, kon Von Raden moeilijk in contact treden. Hij zelf was burgemeester van Hulst. Zijn ambtsperiode was wel 2 januari 1831 geëindigd, maar 19 december al was hij bij Koninklijk besluit in zijn ambt „bij conti nuatie" bevestigd. De gouverneur rekende er echter op dat half januari Hulst bezet zou worden. En jawel! Deze keer lukte het! 10 januari kon Van Vredenburch de bezetting aankondi gen en de 11de zetten de troepen voet aan wal te Walsoorden en werden Hulst, Axel en Sas van Gent bezet. Ook de districtscommissaris vertrok, ge steund door 500 man infanterie naar Hulst. De intocht geschiedde in volkomen rust en orde. ,,Op veele gezigten heb ik vreugde en op ander vrees kunnen leezen'schreef Von Raden. Hij begon met aan zijn getrouwen die 11de januari nog een diner aan te bieden. Toen dat gebeurd was kon hij de 12de het „op roerig" gemeentebestuur ontbinden en het oude kon weer als vertegenwoordiger van 's konings gezag optreden. Alleen wethouder Obreen en het raadslid Faes bedankten. De gouverneur had goede moed dat beiden nog tot andere gedachten konden worden gebracht, maar Faes handhaafde zijn besluit. De 26ste januari had de eerste vergadering plaats van het oude stadsbestuur. 2o was de bezetting van het 5de district eindelijk een voldongen feit en was de „revo lutie" hier geëindigd. VAN het Voorlopig Bewind in Brussel kwam geen reactie, evenmin als van het hoofdkwartier van generaal Duvi- vier in Gent. Integendeel schenen alle maat regelen die van deze twee autoriteiten uit gingen erop wijzen dat de aspiraties niet verder gingen dan tot de oude staatsgrenzen. Toch meende gouverneur Van Vredenburch 18 januari dat een te laat afgekondigd be sluit van Brussel hier wel betrekking op had. Bij dit besluit van de 6de januari, dat in het „journal des Flandres" van de 13de werd af gekondigd, werd Hulst en omgeving geplaatst onder het bestuur van het arrondissement Dendermonde. Dat besluit was genomen naar aanleiding van een schrijven uit Hulst van 20 november omdat men daar na de bezetting door Grégoire niet wist tot welke autoriteiten zich te wenden in justitie- en administratieve zaken. Een bewijs dus dat het Nederlandse bestuur hier ernstig in gebreke was gebleven. Zien we al de besluiten, die in Brussel die eerste maanden van de omwenteling genomen werden, dan staan we verstomd over de snel heid en durfkracht. Hier heeft men geaarzeld. Nochtans blijkt uit de archieven dat het Voor lopig Bewind op de hoogte was van de toe stand in deze streken. Men wilde hier blijk baar niet verder gaan dan de oude grenzen. Ook het besluit dat nu genomen was, werd niet als definitief beschouwd, want er werd meteen in afgekondigd dat de beslissing slechts voorlopig was in afwachting van een conven tie tussen Holland en België. Het Voorlopig Bewind kon geen kracht bijzetten aan dit besluit. Dat had het ook el ders in Vlaanderen niet gekund, maar toch was het daar gelukt omdat het Noordneder landse gezag zich overal terugtrok. Maar nu waren er hier toch Hollandse troepen ge komen en deze keer was men Brussel dan toch voor. Nog eenmaal probeerde de pas benoem de districtscommissaris van Eecloo, E. de Jae- gher, het, Axel te annexeren. Hij schreef 3 februari 1831 aan het gemeentebestuur en wees op de geruchten die de ronde deden over 177

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 29