Het Zeeuwse akkerbouwareaal No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Zeeuws dorp aan om soortgelijke reden: een boeiende provincie plotseling op de kentering van oud naar nieuw. Er zijn meer en veel- soortiger voorbeelden. Deze illustraties brengen naar voren dat het „public relations"-werk niet alleen in mate rialistische zin moet worden geduid. De versterking van het samenlevingsverband die erdoor wordt bereikt en waarvoor geld no dig is is meer dan alleen materie. Ook kerk genootschappen, bibliotheken, sportverenigin gen en vele andere collectiva kunnen er hun activiteiten mee verstevigen. Er is dus een moraal. Ons streven zij gericht op een goede beeldvorming nopens het ge west Zeeland. Dit is een zeer langdurig werk dat op vele fronten moet worden aangevat en blijvend frapperen eist. Daarbovenop komt de brutalere reclame. Het is klaar en duidelijk dat een advertentie van de Kon. Mij. „De Schelde" in een landelijk dagblad die arbeiders oproept veel meer profijt oplevert wanneer de beeldvorming omtrent Zeeland meer up to date is. En zo zijn er talloze voorbeelden meer. Daarom durft het bestuur van het „Zeeuws Tijdschrift" dat ook Zeeuwse reputaties be hartigt zo af en toe de grote Zeeuwse bedrij ven te vragen een goodwill-advertentie te plaatsen. De „Saturday Evening Post" is een leer zaam blad! Dr. C. de Galan DE voorlopige uitkomsten van de Mei inventarisatie van het C.B.S. zijn be kend gemaakt, waardoor een inzicht is gegeven in de oppervlakten akkerbouwge wassen en de wijzigingen die zich daarin de laatste jaren hebben voorgedaan. Over het ge heel genomen blijft de globale oppervlakte indeling in Zeeland in de loop der jaren op vallend constant; de granen schommelen om de 40 de peulvruchten om de 15 van de akkerbouw-oppervlakte, de hakvruchten nemen een derde deel in beslag en de overige produkten dus ongeveer 15 °/o. Pas een nadere detaillering brengt interessante verschuivingen aan het licht. Onder de granen neemt het aandeel van de wintertarwe de laatste jaren sterk toe, in Zee land is in drie jaar tijd de oppervlakte daar mee beteeld met 120 °/o gestegen, in Nederland 110%. De waarschuwing van minister Ma- rijnen, onlangs in Sas van Gent gegeven, tegen verdere uitbreiding van de tarweproduktie is dus begrijpelijk. De overige graansoorten dalen in betekenis; in Zeeland vooral zomertarwe en haver. Het tweede produkt met opvallende areaal uitbreiding in de laatste jaren is voor Neder land de suikerbieten. In Zeeland, vanouds door produktieomstandigheden een zeer ge schikt teeltgebied, nam de beteelde oppervlak te aanzienlijk minder toe. Het aandeel van Zeeland in het totale bietenareaal daalde dan ook in drie jaar van 25 tot 20 Opvallend stabiel is de aardappelverbouw, waaraan de gelijkblijvende consumptie en de verplichte teeltwisseling niet vreemd zullen zijn. Onder de peulvruchten nemen in Zeeland de schokkers een aparte positie in. In de eerste plaats is in deze provincie 70 van de ver bouw gelocaliseerd (tegen ruim 40 van het totale peulvruchtenareaal). In de tweede plaats is de verbouw de laatste jaren sterk 183

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 35