in Zeeland Muzische vorming coördinatie Over subsidiepolitiek en ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 toegenomen, waarin het laatste jaar verande ring is gekomen; bij de andere peulvruchten is dat omgekeerd. ZEER opvallend is sinds vorig jaar de toe neming van de oppervlakte vlas. Zij is in Zeeland en Nederland met 60 ge stegen, na in de voorgaande jaren in Neder land aanzienlijk, doch in Zeeland nauwelijks te zijn gedaald. De verbeterde resultaten, die het vorige jaar in de vlasserij waren te con stateren, zullen als hoofdoorzaak moeten wor den aangemerkt. Zeeland herbergt 40 °/o van de vlasproduktie. Tegenover het vlas staat een zeer sterke daling bij koolzaad en blauwmaan- zaad; het eerste is in enkele jaren tijd nage noeg van de Zeeuwse bodem verdwenen. De teelt van landbouwzaden is, na een stijging met rond 150 in twee jaar, sedert 1959 gelijk gebleven. Door de toeneming van peul- en hakvruch- ten tegenover een lichte daling bij granen en 1. Betekenis van het spel. WAT de bekende Zwitserse peda goog dr. Claparède beweert over het spel als functioneel levensbeginsel in het kinderlijk leven geldt in grote lijnen ook voor de volwassene. In ieder mensenleven kunnen we als vor mingsideaal zien: de harmonisch ontwikkelde homo ludens. overige gewassen is het Zeeuwse akkerbouw- teeltplan de laatste drie jaar wat arbeidsin tensiever geworden, na een omgekeerde be weging in de jaren daarvoor. In bepaalde delen van Zeeland speelt nog altijd de ramp van 1953 hierin mee. De verschuivingen zijn in dit opzicht echter gering. Het heeft er wel de schijn van, dat de Zeeuwse boer zijn teelt plan langzamerhand vereenvoudigt. Binnen de granen doet hij een bepaalde keuze, de olie houdende gewassen verdwijnen geheel of ge deeltelijk en ook in de peulvruchten wordt het aandeel van groene erwten en schokkers gro ter. Gedeeltelijk berust de constatering van deze tendentie overigens nog op te wankele basis, dus op speculatie. Misschien wordt het teeltplan volgend jaar al weer gecompliceer der. Het totale akkerbouwareaal blijft vrij con stant op rond 104.000 ha, dat wil zeggen 75 van de cultuurgrond, 60 °/o van de Zeeuwse bodem. Louis Lockefeer „Ons leven is spelen. Ons spelen is leven." We zouden dan ook met een variatie op de onvolprezen dichter van „Jantje en de Prui men", de rationalist Hiëronymus van Alphen, kunnen zeggen: „Ons leven is spelen, ons spe len is leven"; Hollandse degelijkheid en ernst heeft zich meermalen verzet tegen deze speelse inlijsting van het leven. De predestinatieleer, het Jansenisme en de te zware accentuering van het zondige in de 184

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 36