Zeeuwsch-V'laanderen en de woelingen van 1830 Zeeland in revolutionaire dagen II en slot ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 6 Dr. A. Smits O.S.B. I IT Gent trok het vrijkorps op van Bauwens om de Hollanders te verdrijven. Na zijn I I mislukte overval op de Brusselse regeringscommissarissen was Bauwens naar Eecloo vertrokken. Bij hem voegde zich 16 oktober 1830 Ernest Grégoire, die na zijn op treden in Brugge, samen met een dokter Van de Moortele een troep vrijwilligers had bijeen gebracht. Maar in Eecloo maakten die troepen het al even bont als andere benden elders had den gedaan. Diezelfde 16de oktober nog zonden burgemeester en schepenen van Eecloo een klacht naar de gouverneur van Oost-Vlaanderen, waarin stond dat Grégoire aan het hoofd van de vrijwilligers uit Roubaix de mannen dus van Bauwens, 5 officieren en 80 man schappen wapens, kleding en voedsel eiste. Indien het gemeentebestuur niet geneigd was zijn eisen in te willigen zou hij het verlangde met geweld nemen. Daarom werden enkele geweren en kledingstukken afgegeven en 's middags trok de troep naar Watervliet. DE nieuwe gouverneur van Oost-Vlaan- deren, De Rijckere, pas door het Voor lopig Bewind benoemd, deed zijn be klag bij generaal Duvivier, die eveneens nog maar juist door Brussel als opperbevelhebber van de beide Vlaanderens was benoemd. Op 19 oktober deelde deze mee, dat hij strikte orders had gegeven dat een dergelijk optreden als in Eecloo zich niet zou herhalen. Maar Grégoire stoorde zich weinig aan diens be velen, omdat hij in bezit was van een instruc tie dd. 14 oktober van het Voorlopig Bewind. Krachtens deze instructie noemde hij zich: „Kommissaris van het Provisioneel Gouver nement, Opperbevelhebber van de expeditie voor het Noorden van Vlaanderen". Hij moest zich op bevel van De Potter, Gende- bien, Van de Weyer en Van der Linden, de leden van het Voorlopig Bewind, in het bezit stellen van het noorden van Vlaanderen. We hebben Gregoire al aan het werk gezien in Zuid-Vlaanderen en nu wilde hij weer pre cies eender optreden. Bovendien had hij een 70-80 gewapende mannen bij zich. Overal zal hij adhaesieverklaringen eisen, waarbij de ge meentebesturen gedwongen worden het Voor lopig Bewind in Brussel te erkennen en zelfs aansluiting te vragen bij de nieuw te stichten staat. Daardoor ontstond, zoals de gouverneur van Zeeland schrijft, bij de bevolking de vrees dat men van die adressen gebruik zou maken om Staats-Vlaanderen in bezit te nemen en een sterke troepenmacht af te zenden. Had Grégoire dus een officiële lastbrief van het Voorlopig Bewind, hij legde na het aan schrijven van generaal Duvivier, ook aan hem verantwoording af. Hij sloeg zijn hoofdkwar tier op in Watervliet en van daar uit schreef hij 27 oktober om 9 uur 's morgens naar de generaal om hem mee te delen dat hij naar IJzendijke zou trekken en van daar naar Sas van Gent. Tevens verzocht hij hem de nog in Gent vertoevende manschappen van het Noordfranse legertje van Bauwens naar hem 152

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 4