No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT tegenstelling protestant-katholiek zal zich in dit 5de district nog heel scherp openbaren en aanleiding geven tot een duidelijk verlangen bij het zuiden aan te sluiten. Maar deze streek werd niet het terrein van de beslissende ge vechtsoperaties. Dat werd West Zeeuwsch- Vlaanderen, zoals we nog zullen zien. GRÉGOIRE kreeg in Terneuzen dus geen verlangen van aansluiting bij „België" los. Het gemeentebestuur bleef in func tie en slechts op wat geld, geweren en munitie kon hij de hand leggen. Van daar vertrok hij om 2 uur 's middags naar Axel waar hij die zelfde dag nog, 20 oktober, 's avonds om 6 uur aankwam. Hier had hij evenmin veel succes. Reeds in september was daar een verzoek opgesteld, zoals we al weten, om met het noorden ver enigd te blijven. Een ogenblik moet het stuk het gevaar gelopen hebben in het archief te worden opgeborgen. Bij de wisseling van mi nisters, waarbij Van Doorn de Zuidnederlan der de la Coste verving, was het aan de oud gouverneur van Oost-Vlaanderen om hierop advies te geven. Het had wel lang geduurd en pas de 11de oktober schreef hij in zijn ontwerp-advies dat aan de koning werd voorgelegd, dat de door de inwoners van Axel aangeboden diensten gaarne zouden worden aanvaard volgens reeds eerder gegeven richtlijnen. Het was verder nog niet in de bedenking gekomen bij een scheiding tussen noord en zuid het 5de district van Zeeland bij het zuiden te voegen. Bij eventuele beraadslagingen zou op het verzoek van de inwoners van Axel worden gelet. Na beraad met de koning werd Van Doorn ge- Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk deel (5e district), door De Kanter, 1823. lui P*U<-» 157

Zeeuws Tijdschrift | 1960 | | pagina 9