ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 sinds 1885 op voorstel van Domela Nieuwen- huis „Bond voor Algemeen Kies- en Stem recht" noemde. Wel niet alle, maar toch de meeste oprichters en leden waren socialist. Voorzitter van de Middelburgse afdeling, die in 1885 in het leven werd geroepen, werd P. A. Janssen. EEN meteoorachtige verschijning in de nog zo prille socialistische beweging van de jaren tachtig was Peter Arnoldus Jans sen (1835-1916), Pa Janssen zoals hij naar zijn voorletters in Middelburg, waar hij tot 1912 is blijven wonen, genoemd placht te worden. Oudere Middelburgers zullen zich deze martiale figuur hij was oud-kapitein der infanterie ongetwijfeld nog herinneren. Hij was er in 1873 directeur van de gevangenis geworden, maar in 1881 oneervol ontslagen wegens het aanwenden van rijksgoederen ten eigen bate. Janssen achtte zich onschuldig, schreef een brochure om zich te verdedigen, voorzag voortaan als agent van verzekerings maatschappijen, als leverancier van wijnen en gedistilleerd en als vertegenwoordiger van de „Stoomvaartdienst van Londen op Zuid-Afri- ka" in het onderhoud van zijn gezin, en stortte zich bovendien op nogal onstuimige wijze in het socialisme. Zijn activiteit beperkte zich niet tot Middelburg en zelfs niet tot Zeeland; niet alleen schreef hij geregeld in „Recht voor Allen", maar ook vervulde hij in de jaren 1886 en 1887 voor allerlei socialistische of semi- socialistische verenigingen spreekbeurten. Zijn kracht lag in de grappen die hij verkocht. „Grooter klown dan deze heer Janssen", schrijft Vliegen, „heeft zeker nooit op een pu blieke tribune gestaan." Voor de afdelingen van de „Nederlandse Schildersbond" sprak hij over: „Schilderen en vernissen met de politieke kwast", voor die van de „Nederlandse Tim- merliedenbond over: „Het daarstellen en ver maken van politieke en andere bruggen", voor die van de „Gravers- en Baggerliedenvereni- gingen" over: „Het graven en baggeren naar der socialisten wijze", en overal stroomden de mensen samen om zijn grollen te horen, zodat hij wel voor meer dan duizend toehoorders optrad. Zijn lezingen werden een publieke vermakelijkheid, die de organiserende vereni gingen, dank zij het dubbeltje entree dat ze hieven, aardig wat in het laatje bracht, on danks het honorarium dat Janssen eiste. Maar al spoedig kwam er verzet; de socialisten na men het hem kwalijk dat hij tegelijk gedichten schreef op Domela Nieuwenhuis' verblijf in de cel en op koning Willem III en koningin Emma, terwijl anderen er aanstoot aan namen dat hij zich in advertenties in „Recht voor Allen" aanbeval voor de levering van wijnen, cognac, rum en andere spiritualiën. Het socia lisme was destijds nog puriteins. Janssen schreef opnieuw een brochure en deelde in „Recht voor Allen" van 21 september 1887 mee dat hij afzag van verdere medewerking tot oplossing van de sociale kwestie. Daarmee was zijn even geruchtmakende als kortstondige rol in de socialistische beweging uitgespeeld. In het voorjaar van 1887 stelde de Middel burgse afdeling van de „Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht" een Zeeuwse Propaganda- club in, met het doel door het verspreiden van brochures en het houden van vergaderingen propaganda te voeren voor het algemeen kies- en stemrecht. Er ontstonden dank zij deze ac tiviteit afdelingen in Vlissingen, Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland, Zierikzee en Ter- neuzen. Een groot man in deze club was Fran- ciscus Petrus Oudens (1855-1920), die in Mid delburg uit een R.K. gezin geboren was en van 1885 tot 1893 als stationschef in Arnemuiden fungeerde. Hij hield overal, ook buiten Zee land, lezingen over het algemeen kiesrecht en schreef één van de brochures die de Propa- gandaclub uitgaf. Oudens nam tijdens zijn verblijf in Arnemuiden, in 1889, het initiatief tot de oprichting van de Spoorwegvereniging, de landelijke organisatie van de spoorweg arbeiders. Ofschoon hij niet of nauwelijks had deelgenomen aan de spoorwegstakingen van 1903 hij had toen een ondergeschikte be trekking in Rozendaal (N.-Br.) werd hij toch, na 27 dienstjaren, door de directie van de Spoorwegen op staande voet ontslagen, 26

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 26