ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 Er waren vaste rubrieken aan de drankbestrij ding en de strijd tegen het militairisme gewijd. In april 1903 zag Mullié zich door droevige familieomstandigheden gedwongen het redac teurschap neer te leggen; ziekte en sterfge vallen in zijn gezin maakten dat hij „niet al tijd die noodige helderheid en frischheid van geest (bezat), welke voor een socialistisch schrijver noodig zijn, om met succes te kun nen schrijven en strijden". Met ingang van de 3de jaargang (1903-1904) werd J. A. Berg- meijer uit Dordrecht redacteur. Van jaargang 4 (1904-1905) af verscheen het blad onder redactie van mr. G. W. Sannes. Naast Mullié zaten in het eerste bestuur van de Middelburgse afdeling M. Baijens, bakkers knecht, die secretaris en de letterzetter D. Bimmel, die penningmeester werd. Baijens stierf al in 1903, nog maar 28 jaar oud. Op het congres van de S.D.A.P., enkele weken na zijn dood, herdacht de voorzitter Henri Po lak hem als „een van dat groote leger van onbekenden, die het zware werk doen, en waaraan onze partij haar vooruitgang heeft te danken". De typograaf C. van der Weel, die de administratie van „De Baanbreker" voerde, volgde hem als secretaris op. Van der Weel behoorde tot de oprichters van de af deling; hij werd later administrateur van de coöperatieve vereniging „De Broederband" en nog later lid van de Middelburgse gemeente raad. Helemaal tegen het eind van de eeuw sloten zich eerst Louwerens en even later zijn aanvankelijk anarchistisch gezinde broer Jan Onderdijk bij de afdeling aan. Beiden waren destijds meubelmakersknecht. Louwe rens werd in 1902 penningmeester; zijn broer Jan in 1904 secretaris van de „Middelburgse Bestuurdersbond". Beiden zouden in later ja ren een belangrijke plaats innemen in de socia listische beweging in Zeeland. Mullié bleef on danks zijn huiselijke zorgen tot 1905 voor zitter, maar stelde zich toen niet meer her kiesbaar. Hij begon later zelf een graan- en meelhandel, maar ook in zijn zaken liep het hem niet mee. Deze enthousiaste en intelli gente strijder voor het socialisme is, hoewel Mr. G. W. Sannes. hij de tweede Wereldoorlog nog heeft over leefd, in het partijleven nooit meer op de voorgrond gekomen. Bimmel volgde hem op als voorzitter. Tegelijk met hem kwamen de eerste vrouwen in het bestuur van de afdeling: Bertha Ogterop en Betsy Sannes-Sannes en met hen ook de eersten uit een hogere laag van de maatschappij dan waaruit de bestuurs leden tot dusver gerecruteerd waren. F. M. Wibaut. VAN grote betekenis voor de jonge afde ling, die aanvankelijk uitsluitend uit ar beiders bestond, was de toetreding van de Wibauts, in 1897. Florentius Marinus Wi baut (1859-1936), zoon van een Vlissings koopman en thuis en op school in het Rooms- Katholieke geloof opgevoed, was als jongen van zeventien jaar in dienst gekomen bij de 30

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 30