No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT houthandel van de firma Alberts in Middel burg, die hij mee heeft helpen groot maken en waarvan hij al betrekkelijk spoedig directeur is geworden. In Middelburg, waar hij in 1876 kwam wonen, kwam hij in contact met Ma- thilde Berdenis van Berlekom (1862-1952), één der dochters van de arts dr. J. P. Berdenis van Berlekom. In 1885 trouwde hij haar. De Van Berlekoms behoorden tot een kring uit de liberale burgerij die belangstelling had voor de sociale problemen en daadwerkelijk iets wilde doen voor de materiële zowel als voor de sociale opheffing van de minder bedeelden. Tot deze kring behoorden o.a. mr. M. J. de Witt Hamer, Wibauts compagnon C. M. Ghijsen, Henriëtte van der Meij (1850-1945), redactrice van de „Middelburgse Courant", het hoofd van de Meisjesschool Sophie van Slee, Bertha Ogterop, Lize van den Broecke en later ook Betsy Schoute-Massee. Uit deze kring ontstonden verscheidene initiatieven, die leidden tot de oprichting van de vereniging F. M. "Wibaut. „Kindervoeding" (1890) waarvan mr. de Witt Hamer voorzitter werd, van de „Bibliotheek voor de Jeugd" en van „Ons Huis" (1894), waaraan later de naam van de al eerder ge noemde R.H.B.S.-leraar Herman Snijders, la ter één der voormannen van de Vrijzinnig- Democraten, verbonden blijft. Wibaut had er tot zijn vertrek naar Amsterdam elke zaterdag een leesavond met een 12-tal arbeiders; zijn schoonzuster Marie Berdenis van Berlekom leidde er tot haar vertrek uit Middelburg, om streeks 1912, het meisjeskoor. Wibaut zelf was al vroeg gegrepen door het sociale probleem. Bovendien was hij een man die een diep besef had van de nood van het proletariaat, en die in opstand kwam zo dik wijls hij zag dat er onrecht werd gepleegd. Dat was het geval toen er in 1893 in Friesland en Groningen buitensporig zware gevangenis straffen werden opgelegd aan arbeiders die, door de honger tot wanhoop gebracht, op stootjes hadden veroorzaakt. Wibaut nam toen i 'ff Mevr. M. "Wibaut-Berdenis van Berlekom. 31

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 31