ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 het initiatief tot een oproep „Honger en Schrikwaarbij een aantal vooraanstaande Nederlanders zich aansloten. Al in deze tijd, omstreeks zijn dertigste jaar, rekende hij zich tot de Fabian-socialisten. In 1891/1892 ver taalde hij de „Fabian Essays in Socialism"een bundel studies van G. B. Shaw, Sidney Webb, Anny Besant en anderen. Op de ontwikkeling van Wibauts sociale en socialistische denkbeelden hebben twee oudere Middelburgse vrienden invloed gehad: De Witt Hamer en Tak. Mr. M. de Witt Hamer. Mr. Michiel Jacobus (Jacques) de Witt Hamer (1843-1925), Goesenaar van geboorte, was in 1866 in Leiden ge promoveerd op een proefschrift over: „De ar- beidervereenigingen". Zowel uit het proef schrift zelf als uit de stellingen blijkt hoe radi caal zijn sociale opvattingen destijds al waren. Na zijn promotie werd hij advocaat in Goes. In 1870 werd hij lid van het „Comité ter be spreking der sociale queastie", dat toen door een aantal vooruitstrevende intellectuelen werd opgericht. Toen in 1879 uit dit comité een „Comité voor algemeen kiesrecht" ont stond, werd hij ook daarvan lid en in 1883 zelfs voorzitter. Hier leerde hij Domela Nieu- wenhuis kennen, met wie hij vriendschap sloot. Zijn grote reputatie als strafpleiter zal de reden zijn geweest dat Domela Nieuwenhuis hem verzocht, zijn verdediging op zich te ne men bij de behandeling van zijn proces wegens majesteitsschennis, in 1886. De Witt Hamer was na de opheffing van de rechtbank in Goes in 1879 naar Middelburg verhuisd. Hij behoorde tot de linkervleugel van de liberalen en sloot zich later bij de vrijzinnig-democraten aan. Hij is herhaaldelijk voor werkliedenver enigingen in Amsterdam en elders in het land als spreker opgetreden, en vond om zijn op rechtheid en de sympathie voor het socialisme, die uit zijn woorden sprak, een dankbaar ge hoor. Hij stond dicht bij het socialisme, maar is er toch altijd buiten gebleven, tot grote te leurstelling van Wibaut. P. L. Tak. IN Pieter Lodewijk Tak (1848-1907) daar entegen is hij niet teleurgesteld. Tak, Mid delburger van geboorte, was na een niet voltooide studie in de rechten in 1877 naar zijn geboorteplaats teruggekeerd en redacteur van de „Middelburgsche Courant" geworden. Hij bleef dat tot hij in 1883 als redacteur van de in dat jaar opgerichte (Groene) „Amster dammer" naar Amsterdam verhuisde. Wibaut had hem al herhaaldelijk oppervlakkig ont moet voordat een diepgaand gesprek in de sociëteit „St. Joris" met Tak, kort voor diens vertrek naar Amsterdam, hen tot vrienden maakte. Tak was toen nog liberaal; in 1885 zou hij zelfs secretaris worden van de „Libe rale Unie", maar zijn sociale bewogenheid dreef er hem ten slotte toch toe, ook de stap te doen die Wibaut al eerder had gedaan. In 1893 werkten beiden samen in het comité „Honger en Schrik", en toen Tak in 1895 Mr. M. J. de Witt Hamer. 32

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 32