33 No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT „De Kroniek" oprichtte, het beste weekblad dat ooit in Nederland is verschenen, werd Wi- bout al spoedig medewerker. Tak stierf plot seling in de zomer van 1907, toen hij met va kantie was op „Duinvliet" onder Oostkapelle. Hij is in Middelburg begraven; in de begrafe nisstoet liepen vele arbeiders uit Amsterdam en andere plaatsen mee. Omdat er op verzoek van de familie aan het graf niet werd gespro ken had de S.D.A.P. vooraf in het „Schutters hof" een bijeenkomst belegd waarin de be tekenis van deze Middelburgse particiër voor de socialistische beweging door enkele partij genoten in het licht werd gesteld. Ook na Taks vertrek naar Amsterdam heeft Wibaut nog veel contact met hem gehad, door dat hij wekelijks in Amsterdam kwam en hem daar ontmoette. Bovendien kwam Tak veel in Zeeland, zodat er sinds zij vriendschap hadden gesloten nooit een periode in hun leven is geweest waarin ze elkaar niet geregeld za gen. Wibaut en zijn vrouw hebben veel gedaan voor de Middelburgse afdeling van de „S.D.A.Pen voor de propaganda van het socialisme in Zeeland. Wibaut vervulde her haaldelijk overal in Zeeland spreekbeurten voor zover dat althans mogelijk was. Tot 1902 zvas propaganda in de dorpen van Walcheren vrijwel uitgesloten, omdat men, met uitzonde ring van Westkapelle, nergens bereid was een zaal te verhuren aan de socialisten. Voorzover ■de weersomstandigheden dat toelieten sprak men dan maar ergens in de vrije natuur. Het socialisme heeft trouwens de ogen der arbei ders geopend voor de schoonheid van de na tuur. Zoals de vrije socialisten eerder onder leiding van Van der Veer grote wandeltochten hadden gemaakt, die tegelijk propagandatocb- ten waren, zo zochten nu ook de S.D.A.P.-ers de vrije natuur op zo dikwijls daartoe aan leiding bestond. Wibaut vertelt hoe, toen de Meidag op een zondag viel dat moet in 1904 geweest zijn men besloot die te vieren met een grote wandeltocht in de vroege och tend, over Koudekerke naar Vlissingen. Bij de „Stenen Bankenvoor het slot „Ter Hoge sprak hij van een der banken af de partij genoten toe. Gaandeweg werd het mogelijk in enkele dorpen een zaal te huren, maar in de meeste zag men zalenweigering als een effec tief middel tot bestrijding van het socialisme. De Middelburgse afdeling heeft een grote activiteit aan de dag gelegd. Er werd al spoe dig een Plaatselijk comité voor Algemeen Kies recht opgericht, waarvan Mullié, een Bestuur dersbond waarvan Bimmel voorzitter werd, een Sociaal Demokratische Studieclub en een Jongeliedenvereniging „De Zaaier". De Be stuurdersbond richtte als onderafdelingen een mannenkoor „De Volksstem" en een vrouwen koor „Aurora" op; de muziekonderwijzer A. Calatz werd van beide directeur. Mevrouw Wibaut nam het initiatief tot de oprichting van een vrouwenvereniging „Samen Sterk", waarin later Betsy Sannes een actieve rol vervulde. In november 1901 hield de Bestuurdersbond een openbare vergadering waarvoor alle erw tenlezers en -leesters waren uitgenodigd. Voor de jongere lezers van dit artikel is het mis- Tekening van Bertha Ogterop uit een brochure uit 1904.

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 33