34 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 schien niet ondienstig te vertellen dat het uit zoeken van slechte erwten uit de goede destijds voor honderden gezinnen een bijverdienste was, voor vele andere zelfs bijna de enige bron van inkomsten. Ook kleine kinderen konden er de gezinsinkomsten mee helpen vergroten. Op die vergadering waren een paar honderd man nen en vrouwen aanwezig, maar toen de voor zitter vroeg of men genegen was een vereni ging op te richten, bleven er maar vijftig over. De rest vond de zaak klaarblijkelijk toch te riskant. In 1904 vestigde de Bestuurdersbond in een brochure „Arm Middelburg. Hoe het woont! Hoe het leeft!" de aandacht op de ellendige woningtoestanden. Bimmel en C. J. Riemens, een timmerman die in 1905 nog korte tijd secretaris van de afdeling is geweest, hadden er 79 woningen voor bezocht, waar van 50 van één vertrek. Bertha Ogterop maak te enkele tekeningen voor deze brochure. Verkiezingen. TWINTIG jaar, van 1888 tot 1907, heeft het geduurd eer de socialisten in Zeeland een der bestuurslichamen waren binnen gedrongen. Bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer in 1888 stelden de Middelburgse leden van de „Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht', die zich van dit jaar af „Volks partij" noemde, in hun district de kandidatuur van dr. J. M. Smit, een kort tevoren om zijn beginselen ontslagen leraar aan de H.B.S. te Apeldoorn. Hij kreeg 13 stemmen, wat niet veel was. Bij de Kamerverkiezingen van 1891 stelde de „Volkspartij" W. P. G. Helsdingen in Middelburg en F. P. Oudens in Oostburg kandidaat, die respectievelijk 56 en 37 stem men kregen, waaruit blijkt dat er toch enige groei in de beweging zat. Aan de Kamerver kiezingen van 1894 en 1897 namen de Zeeuwse socialisten geen deel; de „Volkspartij" was in middels opgeheven, de vrije socialisten deden niet aan parlementaire actie en de Middel burgse afdeling van de „S.D.A.P." was in 1894 nog niet opgericht en in 1897 nog niet in staat om kandidaten te stellen. Nog in 1901 waren in het kiesdistrict Middelburg nog maar elf kiesgerechtigden bij de „S.D.A.P." aan gesloten, maar niettemin kreeg haar kandidaat J. A. Bergmeijer bij de Kamerverkiezingen van dat jaar 697 van de 6305 uitgebrachte stem men, dank zij de steun van de vrijzinnig-demo craten. De afdeling had voor deze verkie zingen een propagandablad „Walcheren voor uit" uitgegeven (Wie bezorgt me er een exem plaar van?). In 1903 steeg het stemmenaantal van Bergmeijer bij een tussentijdse verkiezing tot 1185, opnieuw door de steun van de vrij zinnig-democraten. Maar in 1905 daalde het tot 523, omdat de vrijzinnig-democraten toen met een eigen kandidaat, de populaire Her man Snijders, uitkwamen, die 3542 stemmen kreeg, waarmee deze het overigens toch tegen mr. C. Lucasse, het anti-revolutionaire Ka merlid dat 4178 stemmen keeg moest afleggen. De „S.D.A.P." had in 1905 in alle vijf de Zeeuwse districten een kandidaat ge steld; van deze kreeg W. H. Vliegen in Zie- rikzee 234, Troelstra in Goes 261, dr. J. A. H. van den Brink in Hontenisse 260 en mr. San- nes in Oostburg 268 stemmen. In 1907 nam de „S.D.A.P." voor het eerst aan de Statenverkiezingen in Zeeland deel. In het district Middelburg stelde ze J. Onder- dijk (227 stemmen) en mr. Sannes (275) kan didaat, in Vlissingen mr. Sannes (256), in Goes mr. Sannes (183) en C. van der Weel (172). Pas na de invoering van de evenredige vertegenwoordiging zou de partij in 1919 de eerste zetels in de Zeeuwse Staten bezetten. In 1901 kwam de „S.D.A.P." voor het eerst bij de gemeenteraadsverkiezingen in Mid delburg met eigen kandidaten. In district I kreeg Wibaut 128 en G. Wolders, de latere administrateur van de coöperatieve vereniging „De Vooruit", 49 van de 565 uitgebrachte stemmen, in district III Wibaut 130 en Bim mel 68 van de 469 uitgebrachte stemmen. District III was het arbeidersdistrict, waar de bewoners van de Nederstraat, de Eigenhaard- straat, het Arnemuidse voetpad, de Veerseweg en omgeving hun stem uitbrachten. Bij een tussentijdse verkiezing in 1903 kreeg Bimmel in district I 84, in district III 148 stemmen;

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 34