No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT zijn tegenstander mr. P. Dieleman, kandidaat van de anti-revolutionairen, kwam met 319 stemmen als overwinnaar uit de stembus. Bij een tussentijdse verkiezing in 1905 kreeg Bimmel in district III 202 stemmen, maar mr. Dieleman behaalde ook nu weer, en op nieuw met 319 stemmen, de overwinning. De „Middelburgsche Courant", voor de keus ge steld een clericaal of een werkman te steunen, had haar lezers geadviseerd aan de werkman een van haar eigen letterzetters de voor keur te geven, al betreurde ze het dat deze bij de „S.D.A.P." aangesloten was. Bij de gewone verkiezingen, drie maanden later kreeg Bint- mei in district III 240 stemmen, mr. Sannes in district I 110. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 1907 behaalden L. Onderdijk en C. van der Weel in district I respectievelijk 97 en 89 stemmen, in district III kwam mr. San- nes met 325 stemmen in herstemming met het liberale gemeenteraadslid H. P. van de Ree, die 331 stemmen had gekregen. Bij de her stemming kreeg Sannes 331, Van de Ree maar 250 stemmen. Daarmee was de eerste socialist in de Middelburgse gemeenteraad gekozen. De afdeling had alle zeilen bijgezet voor deze ver kiezing; aan de vooravond van de herstem ming zouden Troelstra en Sannes spreken, maar Troelstra was verhinderd en liet zich vervangen door Tak. De grote zaal van het „Schuttershof" was stampvol. Waarschijnlijk is dit de laatste keer geweest dat Tak in het openbaar gesproken heeft. Wibaut, Mullié en anderen spraken herhaal delijk zowel voor de afdeling van de „S.D.A.P." zelf als voor de Bestuurdersbond, maar er kwamen ook buiten de verkiezingstijd dikwijls sprekers van elders, die dan meestal bij de Wibauts logeerden. In 1902 gaf Frank van der Goes een cursus. In hetzelfde jaar sprak Troelstra, het was in april, op drie achtereenvolgende avonden in Middelburg, Kruiningen en Goes, in Middelburg voor een gehoor van 500 geestverwanten en belangstel lenden, die hij twee uur lang in gespannen aandacht wist te houden. Men hield destijds nog van lange redevoeringen. Ook Henriëtte Roland Holst sprak voor de afdeling Middel burg. Toen ze met de Wibauts een rijtoer maakte over Walcheren, zei ze: „Over vijftig jaar zijn al die calvinistische boeren socialist." Mevrouw Wibaut kon het niet geloven. Mr. G. W. Sannes. HET vertrek van de Wibauts naar Am sterdam, in mei 1904, was een ernstig verlies voor de socialistische beweging op Walcheren. Het zou nog veel ernstiger zijn geweest, was niet in maart 1903 de jonge mr. Goswijn Willem Sannes (1875-1930) met zijn vrouw Elisabeth Sannes-Sannes bij de in werkingtreding van de Ongevallenwet als grif fier bij de Raad van Beroep in Middelburg gekomen. Onder de indruk van de spoorweg staking en van de reactie, die deze had op geroepen, sloot hij zich in deze zelfde tijd bij de „S.D.A.P." aan, waartoe hij zich door zijn theoretische studie van het socialisme trouwens al eerder aangetrokken had gevoeld. Dadelijk na zijn komst in Middelburg gaf hij zich met zijn vrouw aan de propaganda voor de be weging, in nauwe samenwerking met de Wi bauts, die met hen een vriendschap voor het leven sloten. Toen de Wibauts Middelburg verlieten, namen ze dan ook de overtuiging mee dat ze de propaganda in goede handen overlieten. We zagen al dat Sannes in 1905 redacteur werd van „De Baanbreker" en in 1907 het eerste socialistische lid van de ge meenteraad, waar hij met de nek werd aan gekeken. In 1911 verhuisde hij naar Almelo, in 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer. Sannes was een man van een vurig tempera ment en een uitstekend spreker, die er veel toe heeft bijgedragen dat het socialisme ook in Zeeland meer en meer veld won. Tien jaar lang zou de Middelburgse afdeling de enige blijven die de „S.D.A.P." op Walche ren bezat. Pas in 1906 volgde Vlissingen. In 1901 ontstond een afdeling Oostburg, die geen levensvatbaarheid had. Pogingen om in Zierik- zee een afdeling op te richten, mislukten; men moest volstaan met het houden van een ver- 3 5

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 35