ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. I gadering en het debateren op vergaderingen van tegenstanders. Er werd in het begin van de eeuw vooral onder de land-, haven- en bouwvakarbeiders gewerkt met brochures en vlugschriften. In 1902 werden afdelingen in Ouwerkerk en Brouwershaven opgericht. „De propaganda is in Zeeland moeilijk", schrijft de provinciale vertegenwoordiger van de partij. Ph. H. ter Meulen in datzelfde jaar, „doch wij winnen er veld". „Niemand zal het met mij oneens zijn", schrijft L. M. Hermans in 1903, „als ik erken, dat Zeeland een zeer moei lijk te bewerken streek is, èn tengevolge van de eigenaardige gesteldheid van Zeeland zelf, èn van de bevolking." Tijdens de werkstakin gen van dat jaar was er geen enkele Zeeuwse spoorwegarbeider die daaraan deel nam. Wel ontstond in 1903 een afdeling Goes, maar deze was bitter weinig actief. Toen in 1906 Vlis- singen er bij kwam, waren er precies vijf af delingen in Zeeland. DE anarchistische beweging zette haar ac tiviteit ook na het vertrek van Van der Veer onverminderd voort. Zijn opvol ger was J. L. A. de Lange, die eerst vuur- stoker was geweest op één der stoomschepen van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", maar later een winkel in aardappelen, melk en groenten opzette. Van 1902-1916 was hij, alleen of met anderen, redacteur van „De Toekomst", die van het eerstgenoemde jaar af het vrij socialistisch orgaan van de Fede ratie der zuidelijke groepen was geworden. Wanneer „De Baanbreker" in 1902 schrijft over „het sprankeitje anarchisme dat in Mid delburg overbleef", dan is dat zeker niet ob jectief, maar even zeker wel juist. Toch wisten de vrije socialisten met sprekers als Domela Nieuwenhuis en Tj. Luitjes nog wel volle zalen te trekken, zoals toen in januari 1902 Luitjes over het leven hiernamaals sprak, voor een zoals „De Baanbreker" het, dus zeker niet overdreven noemde, eivolle zaal. De dominees waren uitgenodigd, maar niet verschenen. Toen Domela Nieuwenhuis en Luitjes in de zomer van hetzelfde jaar in de tuin van het „Schuttershof" spraken, kwam L. M. Her mans, oud-anarchist, in debat. Het was te voorzien dat de Zeeuwen voor het anarchisme onder geen voorwaarde te winnen zouden zijn. Wie, als de schrijver van dit artikel, gods dienst en kerk als positieve krachten be schouwt zowel voor het persoonlijke als voor het maatschappelijke leven, kan het slechts in hoge mate betreuren dat de kerken ten op zichte van het sociale vraagstuk zo ernstig te kort zijn geschoten. Het waarderende woord van ds. Sibmacher Zynen was een even grote uitzondering als de sociale belangstelling van ds. A. S. Talma, die van 1891-1895 in Vlis- singen, en van ds. J. R. Slotemaker de Bruine, die van 1900-1903 in Middelburg stond. Geen van beiden heeft trouwens althans in zijn Zeeuwse tijd met socialisten contact gehad. Predikanten die zich, als die van de „Blijde Wereld"-groep, openlijk tot het socialisme be kenden, waren in Zeeland ondenkbaar omdat het kerkevolk door de ongodsdienstige en on kerkelijke schijn van het socialisme de wezen lijke kern ervan niet konden ontdekken. De predikanten die dat wel konden, en die waren er ook in Zeeland, moesten dat voor hun ge meente verborgen houden. Wie, zoals de On- derdijks, uit een kerkelijk milieu afkomstig waren, braken daarmee van het ogenblik af dat ze socialist werden. De van deze tijd af ook in Zeeland toenemende saecularisatie is niet in de laatste plaats aan dit tragische mis verstand tussen kerk en socialisme te wijten. Voor dit artikel is gebruik gemaakt van: B. Bymholt: Geschiedenis der arbeidersbeweging in Nederland (Nij megen, 1894); W. H. Vliegen: De dageraad der volks bevrijding (Amsterdam, 1905, 2 din.); W. H. Vliegen: Die onze kracht ontwaken deed (Amsterdam, 1924- 1926, 2 din.); F. M. Wibaut: Levensbouw - Memoires (Amsterdam, 1936); P. J. Bouman: Geschiedenis van den Zeeuwschen landbouw in de negentiende en twin tigste eeuw (Wageningen, 1946); jaargangen van De Toekomst, De Baanbreker, Middelburgsche Courant en andere bladen; jaarverslagen van de S.D.A.P.; mon delinge mededelingen van mevrouw M. Wibaut-Berde- nis van Berlekom en L. Onderdijk. 36

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 36