ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 ling van het gehalte radio-actieve koolstof) is gebleken een unieke methode te zijn voor het bepalen van de absolute ouderdom van de bij opgravingen gevonden voorwerpen. De bio logie verschaft ons gegevens op welke dieren jacht werd gemaakt, welke soorten vis men at, welke vruchten. De palynologen vertellen ons zelfs welke graansoorten duizenden jaren ge leden hier of daar werden verbouwd. Team work van wetenschapsmensen had tot resul taat dat men nu weet hoe men vroeger zijn doden begroef of verbrandde en soms zelfs welk magisch ritueel werd gevolgd bij de dodenbezorging. VOOR Zeeland hebben vooral ook de geo logen veel bijgedragen tot meerder en juister begrip van het verleden. De geo logen in samenwerking met de bodemkundigen geven ons inzicht in het ontstaan van de bo dem waarop we leven. Dit is voor Zeeland een heel erg wisselende wordingsgeschiedenis geweest. De geologen bewijzen ons dat het grootste gedeelte van het tegenwoordige Zee land: West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Noord-Beveland, bijna geheel Zuid-Beveland en de helft van Schouwen-Duiveland een 50.000 jaren geleden gedurende lange tijd zee was, evenals het tegenwoordige Westland, een gedeelte van Zuid-Holland, bijna geheel Noord-Holland en ook de Belgische kust vlakte. Deze zee is door de deskundigen, de Eemzee genoemd. De meeste geleerden be schouwen deze tijdelijk warmere periode als het inter-glaciaal tussen de Riss- en de Wiirm- ijstijd, andere deskundigen als de tweede tijdelijk warmere periode in de Würm-ijs- tijd. Belangrijk is dit meningsverschil over de benaming tussen de verschillende geleerden voor ons niet omdat de tijd wannéér die war mere periode er was, vast staat. Die is name lijk bepaald geworden met behulp van de CITmethode. In die tijdelijk minder koude periode smolt het landijs en steeg dus de zeespiegel. De Eemzee ontstond. Daarna werd het klimaat gedurende enige duizenden jaren weer zeer koud. Toen stond de zeespiegel weer een vijftig of zestig meter lager dan thans. De Noordzee was er toen dus niet. Ons land en de grond op de plaats waar nu de Noordzee is, was „eeuwig bevroren". Enige duizenden jaren na het einde van de laatste koude-periode van de Würm-ijstijd was het niveau van de zee nog een twintig meter lager dan thans. De zeespiegel bleef rijzen. Wellicht begon toen ook de bodemdaling. De Noordzee werd opnieuw weer zee. Het Nauw van Calais scheidde Engeland van het vasteland van

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 38