49 No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Alma te zien waren geweest en het Zeeuws Oorlogsmuseum in de voormalige Vleeshal van het Stadhuis van Middelburg 1). Bij de plan nen voor de bouw van het nieuwe raadhuis te Oostburg (in 1958 voltooid), was rekening gehouden met de inrichting van een Cadzandse kamer, terwijl in diezelfde tijd te Aardenburg de bodemvondsten voorlopig in het brand spuitenhuis werden ondergebracht. In verband met het sluiten van het Veerse Gat en het verdwijnen van de vissersvloot uit Veere werd in 1959 op de zolder van „Het Lam metje", een van de Schotse huizen aldaar, een Visserijmuseum geopend. Men ziet, aan initiatieven heeft het niet ont broken. "Wat is nu het resultaat van twee eeuwen museaal beheer? Het museum van het Zeeuwsch Genoot schap is één van de oudste musea in ons land. Het is niet zo merkwaardig, dat dit met zijn verzameling zoölogie, geologie, botanie en oud heden tot nu toe zozeer het karakter van een rariteitenkabinet heeft behouden. Dit immers hangt ten nauwste samen met de wetenschap pelijke aard van de instelling, die het museum oprichtte en gedurende bijna twee eeuwen onder haar beheer had. Mogen de 18e en vooral de 19e eeuw op het gebied van presentatie beginselen hebben ge huldigd, die niet meer de onze zijn, wel heeft men toen de betekenis begrepen van zorgvul dig geregistreerd beheer: zo publiceerde het Zeeuwsch Genootschap sedert de tweede helft van de 19e eeuw naast een jaarverslag catalogi van verschillende onderdelen van haar ver zameling; van de stedelijke collectie in Mid delburg was in 1855 reeds een inventarislijst gereed; in Goes werd omstreeks 1859 een ca talogus van de verzameling uitgegeven. In 1887, tien jaar na de oprichting, zag „een naamlijst van de voorwerpen in de Oudheids kamer te Sluis" het licht. Men onderschatte dit niet: van de overige Zeeuwse musea ver schenen gedrukte catalogi slechts van het Oor logsmuseum te Goes en van het Kunstmuseum te Middelburg (1925 en 1947). "Wel worden van de musea te Vlissingen (sedert 1908), Hulst (sedert 1929), en Zierikzee (sedert 1930) jaarverslagen gepubliceerd, maar of alle tot op heden bijgewerkte inventarislijsten bezitten is mij niet bekend. En inventarisatie is een essen tieel onderdeel van museumbeheer! Een catalogus kan eventueel achterwege blijven, wanneer alle voorwerpen van bij schriften zijn voorzien. Deze toch moeten op beknopte wijze de betekenis, het gebruik, de datering aan de bezoeker onthullen, aan dit commentaar ontleent het object voor de be schouwer zijn waarde. Op dit punt blijven de meeste kleinere musea in gebreke, in Zee land zo goed als elders. Ingesteld op waar het Oudheidkamers betreft rondgeleid be zoek, acht men dit meestal overbodig. Ver geten echter wordt, dat, wanneer mondelinge toelichting in een bestek van tien tot twintig jaren achtereenvolgens door verschillende per sonen wordt gegeven, het door dezen aan el kaar doorgegeven „gesproken woord" neiging vertoont van de waarheid af te wijken Zijn te Zierikzee een aantal voorwerpen voorzien van bijschriften in het Engels en Nederlands, in de Oudheidkamer te Sluis zijn alle voorwerpen van bijschriften in Neder lands, Engels en Frans voorzien. Het is het enige museum, waar zo consequent aan voor lichting van de vreemdeling is gedacht. Ik Afb. 1. De Schutterszaal in het stadhuis te Zierikzee. Foto: P. Coerdes, Zierikzee, 1960.

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 49