No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT laten zien. „Gold vroeger als regel, dat elk voorwerp, dat vriendelijke gemeentenaren om de een of andere reden merkwaardig achtten, naar de oudheidskamer of het museum ver huisde, zoodat er een allegaartje bijeen kwam met een zonderling aspect, in dezen tijd wordt dit onaesthetisch dilletantisch systeem in Ne derland nergens meer toegepast", mede aan deze zienswijze van de toenmalige conservator dankt het museum zijn charme afbeelding 8, 9) 4). Dit museum leert ons nog iets anders. Het leert ons, dat het mogelijk moet zijn om een bestaand pand, dus ook het prachtige acht- tiende-eeuwse huis Wagenaarstraat 1 te Mid delburg, waarin sedert 1888 de verzamelingen van het Zeeuwsch Genootschap zich bevinden, op aesthetische wijze als museum in te richten. De veelgehoorde kwalificatie „dat afschuwe lijke gebouw aan de Wagenaarstraat" is niet juist. Men heeft het interieur in de loop der tijden onaantrekkelijk gemaakt afbeelding 10)1 Het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes werd in 1931 van het stadhuis naar „Het Gotisch Huis" aan de Turf kade over gebracht om daar een nogal zorgwekkend be staan te gaan lijden. Een jaar geleden leek de situatie zodanig, dat men zich zou kunnen af vragen of het niet beter ware de collectie te zijner tijd naar het raadhuis terug te brengen. Het is het enige kleinere museum met een na tuurhistorische verzameling als leermateriaal voor scholen. Incidentele tentoonstellingen zo als die van oude munten en klederdrachten, tijdens de fruitweek in september 1960 waren een groot succes. Ietwat afzonderlijk is de situatie van het museum „De Schotse Huizen" te Veere. De beide panden „Het Lammetje" en „De Struys" zijn al vele jaren eigendom van het rijk; de inboedel werd in 1949 rijksbezit door schen king van de laatste bewoonster, miss Alma Oakes. De glorietijd van deze huizen is on herroepelijk voorbij. Wie zich de sfeer her innert van vóór de oorlog, toen miss Oakes U persoonlijk door haar vertrekken leidde, vindt hier thans nog maar een schaduw terug Afb. 9. Doorkijk in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Foto: Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten, 's-Gravenhage, 1957. Afb. 10. Gang in het museum van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg. Foto: Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten, 's-Gravenhage, 1956.

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 53