ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 35. Hoewel de bevrijding van het Franse juk voor Vlissingen eerst in het voorjaar van 1814 plaats vond, wilde de stad in het jubeljaar 1913 niet bij de rest van Nederland achter blijven. De Vlissingse Oranjebond, de vereni ging Vlissingen Vooruit en de V.V.V. maak ten grote plannen, evenzo de buurtverenigin gen. Maar het gemeentebestuur hield de koor den van de beurs bijzonder strak. Met de be scheiden middelen, die de organisaties toen ter beschikking stonden, ging het overigens toch. De foto toont een erepoort met bazuin-en gelen in de Scheldestraat. De Van Dishoeck- straat bezat er een, waarop men Napoleon zag vluchten voor de geallieerde legers. De Nieuw- straat pronkte met een obelisk en de Korte Walstraat. De bewoners aldaar hadden een achttal elektrische booglampen doen op hangen, „zoodat die straat vanavond in een zee van licht zal baden". Zo staat het in de Middelburgsche Courant van 8 augustus 1913. 36. Middelburg vierde het onafhankelijkheids- feest in mei 1914. De krant van 4 mei waar schuwt: „Denk er aan dames en nog meer: jonge meisjes, geen onbeschermde hoedenspel- den morgen bij de feesten!" Natuurlijk had de hoofdstad een historische optocht georganiseerd. Een stoet hoogwaardig heidsbekleders trok als een eeuw tevoren naar het stadhuis, begeleid door herrezen sol daten uit het tijdperk der Restauratie. De her rezen generaal, die de troep aanvoerde, heette Sweerts van Landas. Ter onderscheiding van de verjaagde Fransen droeg deze krijgsman zijn driekante steek op nieuwmodische wijze: met de punt naar voren. De hoofdfiguren in de optocht stelden de 56

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 56