Meer Zeeuwse studenten bij het Hoger Onderwijs2) ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 4. Regen spreidt zijn grijze sjerpen Over stilstaande molenwieken, De zee, askleurig, onbewogen, De hemel, haardkleurig, uitgeblust Geen vogel die meer tjilpt. Zich haastend, kap en schoudermantel Omgeslagen, boerinnetjes met snelle stap Eindelijk! een lange zwerm van meeuwen. Kreten roepend over stille vlakte. Verwarrend land en zee Langs netten met zeewater, hemels bekleed, In één grijzende sluier. Strandlopers fladderen onzeker Tussen paarlend gras en wier, Tussen oevers en beplaste paden, In eindeloos vervagend schor en wiel. 5. Zee, donkergroene rok, Zee, hagelblanke linten, Liggend, koketteert ze in de schaduw Van een onweershemel. Zwarte wolken achtervolgen Hoge vlokken fleurig wit. Massieve maneschijf, Toont ons zijn bleke masker. Sneeuw kleurt zich nog, Met witte glimlach, Aan hemeltrans verslonden, Door monsters reuzengroot. En de zee, katachtig, De zee zo groen gerokt, Koketteert een ogenblik, Glimlacht en koost. Ontketent voorts haar bleke kwelling, Rondom beminde barkassen, Die zij, uiteengeslagen, liefheeft, Vol van gevouwen handen. Drs. L. Turksma VIER jaar geleden gaven we in dit blad enige cijfers over het aantal studenten uit Zeeland, dat hoger onderwijs volgt 2). Het bleek toen, dat Zeeland nog lang niet een met haar bevolking overeenkomend aantal studenten leverde, doch dat er tekenen waren, dat dit in de naaste toekomst zou verbeteren. De nieuwste publikatie van het Centraal Bureau voor Statistiek over het hoger onderwijs biedt ons nu de gegevens over de situatie in het jaar 1958-1959. Deze gegevens zijn niet alleen interessant, doch ook verheugend voor Zeeland. OM met het belangrijkste te beginnen: in de vier jaar tussen 1954 en 1958 steeg het aantal Zeeuwse studenten van 411 tot 524. Nu is er in geheel Nederland een stij gende belangstelling voor het universitair on derricht waar te nemen. De Zeeuwse deelname steeg echter meer, nl. met 30 de gemiddelde stijging voor het gehele land bedroeg 22 °/o. Per 10.000 inwoners van 18-29 jaar telt Zee land nu 116 studenten, Nederland 160, m.a.w. J) Gebaseerd op de C.B.S.-publikatie: „De sociale en regionale herkomst der studenten bij het Hoger Onderwijs", 1958-1959. Zeist 1960. 2) „Zeeuws Tijdschrift", jrg. VII (1957), 1, pag. 20-23; gebaseerd op het rapport der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, getiteld: „Zeeland en het Hoger Onderwijs" (december 1956). 80

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 16