No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Fig. 4. Uiteinden van uit tegengestelde richtingen komende krekenstelsels. Gedeelte van gedetailleerde bodemkaart van Schouwen, tussen Zierikzee en Moriaanshoofd. Iets meer naar het noorden toe, in het Prunje- gebied, raken de inbraken van noordoost en zuidwest elkaar zelfs helemaal niet meer. Tegenwoordig is het Prunjegebied alleen aan de noordkant door een brede strook land van het zeewater gescheiden. Aan de zuid kant daarentegen grenst het gebied vlak aan de Ooster-Schelde. Hier is sedert 1200 na Chr. veel land door de zee weggeslagen. De oude kern van Walcheren is veel sterker door de zee aangetast. Hier liggen dus veel dikkere paketten jonge zeeklei op het veen 4). Toch zijn de moernering en de geringe op- slibbing niet de enige oorzaken van de ondiepe ligging van de oude zeeklei op Schouwen. Ten opzichte van N.A.P. ligt de oude zeeklei hier namelijk ook hoog, veel hoger dan b.v. op Duiveland en Tholen. Uit figuur 5 blijkt dit duidelijk. In het westelijk deel van Schouwen ligt de oude zeeklei op 1,50 a 2,50 meter N.A.P., in Duiveland en Tholen op 3 a 4 meter en nog meer N.A.P. In Holland, b.v. in de Haarlemmermeer ligt deze afzetting op ruim 4 meter N.A.P. In het westelijk deel van Walcheren en Goeree blijkt daar entegen de oude zeeklei weer vrij ondiep voor te komen. Ook in West-Friesland zijn hiervan voorbeelden bekend. Als verklaring voor dit niveau-verschil zou men kunnen denken aan een hogere opslibbing van het zeewater langs de kust. Uit bepaalde berekeningen moet echter geconcludeerd wor den, dat hiermee een hoogteverschil van ca. 2 meter op zo korte afstand niet verklaard kan worden. Er blijft dus alleen over om aan te nemen, dat deze hooggelegen oude zeeklei jonger is dan het lager gelegen type. De zee spiegel vertoont immers een voortdurende stij ging. Hierdoor kan ook de klei voortdurend hoger opslibben. Omgekeerd kan uit het ni veau van een klei-afzetting ten opzichte van N.A.P. ongeveer worden opgemaakt, bij welke gemiddelde zeestand hij is afgezet en tevens in welke eeuw dit heeft plaats gehad. Op deze manier berekend, zou de oude zeeklei langs de kust omstreeks 1200 jaar v. Chr. moeten Fig. 5. De hoogteligging van de bovenkant van de oude zeeklei op Schouwen-Duiveland en Tholen. 1. 150-200 cm N.A.P. 2. 200-250 cm N.A.P. 3. 250-300 cm N.A.P. 4. 300-400 cm N.A.P. 5. meer dan 400 cm N.A.P. 67

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 3