Zeeland en de postzegels ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 J. J. Engelvaart Afb. 1. Afb. 2. Als eerste zegel wil ik dan vermelden een in 1926 verschenen weldadigheidszegel, voor stellende het Zeeuwse wapen met daaronder een afbeelding van zeewier als symbool van Zeeland. Voor alle 11 Nederlandse provincies werd in de loop van 3 jaar een dergelijk zegel uitgegeven. In 1932 werden propagandazegels uitgegeven voor de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Op de 6 cent staat het stadhuis van Zierikzee af gebeeld met op de achtergrond als enigszins wonderlijk contrast de nieuwbouw in Amster dam-Zuid {afb. 2). Afb. 3. Afb. 4. Afb. 5. Afb. 6. Het eiland Schouwen-Duiveland kwam in 1951 nogmaals aan de beurt. Bij de in dat jaar uitgegeven kastelenserie vinden we op de hoogste waarde het slot Moermond bij Renesse {afb. 3). In 1958 werd een serie zegels uitgegeven ter herinnering aan de Nederlandse klederdrach ten. Naast Marken, Volendam, Scheveningen en Friesland treffen we op de 4 cent een Wal- chers meisje in klederdracht aan {afb. 4). Ook geschiedkundige feiten komen op de postzegels naar voren. In 1953 braken de dij ken en werden grote gedeelten van onze pro vincie overstroomd. Voor de slachtoffers werd een koerserende zegel van een opdruk met toeslag voorzien {afb. 3), terwijl ook op de in 1953 versche- EEN postzegel is een bewijs van vooruit betaling, aan de staat verschuldigd, wegens het overbrengen van brieven e.d. Inderdaad, maar een postzegel is toch nog wel iets meer. Door de enorme toeneming van het postverkeer in het binnenland, maar vooral ook naar het buitenland, heeft de post zegel zeer zeker ook een belangrijke represen tatieve functie gekregen. Door middel van de postzegels kan een belangrijke propaganda ge maakt worden, niet alleen voor een bepaald onderwerp (kinderzegels), maar ook voor een land of voor een streek. Degene die geïnte resseerd is in dit onderwerp mag ik verwijzen naar het vorig jaar uitgegeven boek „Post zegelkunst" van de esthetisch adviseur van de P.T.T., de heer Chr. de Moor. In dit artikeltje zou ik mij bezig willen houden met die Nederlandse postzegels, die direct of indirect met Zeeland te maken heb ben. jg. NEDERLAND 108

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 12