No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT schippers en vissers in het geheel niet". In dit opzicht is er nog weinig veranderd. Het is opmerkelijk welk een grote invloed oorlogsomtandigheden hebben uitgeoefend op het beleid van het bestuur. De eerste verpach tingen vonden plaats in 1870 (Frans-Duitse oorlog), de oorlog 19141918 was aanleiding, dat, althans voor de oesters het mobiele pacht stelsel werd ingevoerd en de oorlog van 19401945 deed de publieke verpachtingen geheel verdwijnen. Gedurende de laatste oorlog was nl, het Pachtbesluit Visrecht 1941 tot stand gekomen. Hierin werd bepaald dat verpachting van een visrecht aan een ander dan de vroegere pach ter slechts mogelijk was na goedkeuring van de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visserij. De hoogst toelaat bare pacht was de prijs die op 9 mei 1940 gold. Publieke verpachting werd daardoor in feite onmogelijk. In de plaats daarvan kwam een systeem van geschatte huurwaarde met toewijzing naar behoefte, dat ook thans nog wordt gevolgd. Een stelsel waaraan niet de bezwaren kleven van de publieke verpach tingen doch dat het Bestuur voor het grote probleem stelt om de cultuurwaarde van een oester- of mosselperceel zo goed mogelijk vast te stellen en de schaarse goede visserijpercelen zo billijk mogelijk onder de vele gegadigden te verdelen. WIJ hebben ons in het laatste deel van dit artikel nagenoeg geheel bepaald tot het weergeven van de gebeurte nissen rondom het oesterbedrijf. Hetgeen wij over de publieke verpachtingen en de onder linge concurrentie hebben gezegd, geldt in zijn algemeenheid ook voor het mosselbedrijf, maar hier is het minder spectaculair. De oester is wat men zou kunnen noemen van hogere standing, zo is het met de teelt, waarbij kwaliteit een zeer grote rol speelt, maar ook het vrijwel alle problemen waar mede het oesterbedrijf heeft te maken. Voor het mosselbedrijf zijn de idealen, die de oprichters van de „Coczo" zich vijfen veertig jaar geleden voor het oesterbedrijf voor ogen stelden, nagenoeg verwezenlijkt. Buitengewone omstandigheden waren ook hiertoe weer aanleiding. De mobiele pacht kwam tot stand na het optreden van de mosselparasiet in de Zeeuwse wateren, in het seizoen 1949/1950, de cen trale verkoop gedurende de crisis der dertiger jaren. Voor de mosselkwekers heeft in het bij zonder de centrale afzet, niet tot stand geko men door een hechte samenwerking van de kwekers, maar door maatregelen van boven af, zegenrijk gewerkt. Aan de moordende on derlinge concurrentie van de mosselkwekers hier en elders in Nederland, waarvan weer in hoofdzaak de buitenlandse afnemers profi teerden, kwam een einde. De resultaten ervan zijn ook voor de buitenstaander waar te nemen telkenjare, wanneer „Zeeland presen teert" ter gelegenheid van de officiële opening van het oester- en mosselseizoen op de Ooster- schelde voor Yerseke, zijn vlootschouw houdt. Wij hebben slechts hier en daar een greep gedaan uit de veelbewogen geschiedenis van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen en de hierbij zo nauw betrokken vis- sersbedrijven. Het zou de grondslag kunnen vormen van een spel van op- en neergang, maar vooral van initiatief, durf, arbeidszaamheid, doorzettings vermogen en vertrouwen. Het spel gaat ver der, maar het einde door de uitvoering van het Deltaplan komt reeds in zicht. Moge dit artikel ertoe bijdragen ook in Zeeland meer belangstelling en begrip te wek ken voor het zo typisch Zeeuwse en volkomen gezonde en welvarende oester- en mosselbe drijf, met name voor de mensen die er in werkzaam zijn, dikwijls van geslacht op ge slacht voor het gordijn valt. De gegevens van dit artikel werden ontleend aan een niet gepubliceerde rede, uitgesproken door de Voorzitter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan op 26 februari 1926 en aan het archief van het Bestuur. 147

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 23