Zeeuwse kroniek ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 in Sluis, de heer Ch. J. S. Bukkens, wist over de bargedienst allerlei mee te delen: oorspron kelijk was de dienst een gemeentelijke aange legenheid; omstreeks 1888 werd zij een parti culiere. J. P. Leysenaer, hulponderwijzer aan de openbare lagere school in Sluis, gaf er zijn baantje aan en trad als schipper-ondernemer op. Zijn boot heette „Willem Leopold". Een vondst, die naam! Tussen de twee wereldoorlogen heeft een Friese schipper, T. Stienstra, de verbinding onderhouden. Hij voer althans in het zo merseizoen met twee schepen, de „Jacob van Maerlant" en de „Jan van Eyck". De prent omstreeks 1908 toont twee bargeboten ter hoogte van het oude douane kantoor te Sluis. L. W. DE BREE Molens. M. P. de Bruin beelding van elk van de 75 thans nog aanwezige windmolens (alle korenmolens) in onze provincie. Het Zeeuwse molenboek wil in zijn definitieve vorm, waar in dan ook een inleiding komt met een kaart waarop alle molens voorkomen, zowel de technicus, de histo ricus als de folklorist van dienst zijn, kortom ieder die de molens een goed hart toedraagt. Wie de „inventaris" bekijkt, komt onder de indruk van het vele werk dat Van Hoogstraten verzet heeft. Voor elke molen is uitgegaan van de volgende hoofd indeling: algemeen, exterieur, interieur, versieringen, historische bijzonderheden en aanvullingen. Aan het geen beschreven wordt onder exterieur en interieur kan de vakman zijn hart ophalen. Voor de leek zou een lijstje met verklaringen van de vaktermen nuttig zijn Onder „versieringen" is ook het volgende gedicht Naar wij vernemen komt dit in de definitieve uitgave. Ovezande. DE belangstelling voor de molens is de laatste jaren sterk toegenomen. Daarvan getuigen de boeken die in de laatste jaren verschenen zijn. We denken aan het werk van Bicker Caarten over de molen in ons volksleven, aan het boekje de „Groninger molens" en aan het molenboek van Zuid- Holland. Deze belangstelling is verheugend, want het bezit aan molens ging snel achteruit. Waren in 1890 in Zeeuwsch-Vlaanderen 77 molens aanwezig, in 1927 waren het er nog maar 36. Uit het werk van de heer M. van Hoogstraten: „Moleninventarisatie Zeeland" kunnen we constateren dat thans in het Zeeuwsvlaamse land slechts 12 korenmolens aanwezig zijn. Het molen boek van Van Hoogstraten is voorlopig in gestencilde vorm beschikbaar, maar het ligt in de bedoeling spoedig tot een definitieve uitgave te komen met een af- Hulst. 1 50

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 26