No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 1. Engelwortel, een schermbloemige aan een dijkhel ling in de Zak van Zuid-Beveland. voor. Meer landinwaarts verandert de vege tatie en worden de zoutplanten opgevolgd door andere, die minder zouttolerant zijn. Langs dijken en wegen door andere grassen, vlinderbloemigen, schermbloemen en vele an dere soorten; op de akkers door de akker- onkruidgezelschappen en langs welen en kre ken door moeras- en waterplanten. Als zeld zaam kunnen daarin worden aangemerkt Graslathyrus, Ruige anjer en Fijn Goud- scherm; Eironde Leeuwenbek en Spiegelklokje; verschillende orchideeënsoorten en Addertong varen. In het Duindistrict begint de plantengroei met Zeepostelein en Loogkruid, Biestarwegras en Zeeraket, gevolgd door Zandhaver en Helm en verder door de vele plantensoorten van de droge duinen en de natte duinvalleien. Zeld zame soorten zijn b.v. de Blauwe zeedistel, de Zeewinde en het Laksteeltje en in de binnen- duinen Ruwe en Onderaardse klaver en Par- nassia. 1 Het Vlaamse district omvat bij ons slechts kleine zandgebieden, die weinig karakteristiek zijn. Toch is het wel van belang omdat zoet water daar de plantengroei beïnvloedt en deze nogal van de rest van Zeeland afwijkt. Bij zondere planten zijn in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren Watermontia, Grondster en Klimop waterranonkel; in West Zeeuwsch-Vlaanderen Overblijvende hardbloem en Liggend herts- hooi. In de vaart van Sluis naar Brugge groei en o.a. Witte waterlelie en Watergentiaan en ook mooie groepen Veenwortel, die in de zo mer rijk bloeien. Zo kan in Zeeland ook nu nog de volledige cyclus van de plantengroei van nieuw land tot het eindstadium worden bestudeerd, al zijn van dit laatste hier en daar nog slechts frag menten overgebleven. In de bossen in de noordrand van Walcheren en in de bossen bij het slot „Haamstede" en de omgeving daar van op Schouwen zijn deze ook nog goed te bestuderen. 2. Wespenorchis in de duinen van Schouwen,

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 3