No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Lof." Met de huidige restauratie zal de af schutting tussen koor en kerk verdwijnen Daardoor heeft men een betere kijk op de kerk als geheel. In de Franse tijd 1811 wordt de klok- ketoren midden op de kerk afgebroken. Deze was in 1667 gebouwd (zie foto nr 1). Als de Fransen komen, blijft de Hervormde Kerk niet langer Staatskerk. Bij de instelling van de Bataafse Republiek worden overal de andere kerkgenootschappen in staat gesteld aanspraken te maken op kerkelijke gebouwen en goederen. Ook in Brouwershaven. Zeven Rooms Katholieke en 2 Lutherse Brouwenaars verklaren echter in september 1798: dat ze het kerkgebouw met de aankleve van dien geheel en al afstaan en „laten verblijven in een vrij eigendom aan de Gereformeerde gemeen te (Hervormde gemeente alhier die het zelve nu reeds meer dan twee eeuwen heeft be zeten." Er treedt ook een verandering op in het beheer: De kerk is niet langer eigendom van de stad Brouwershaven en ze wordt ook niet langer meer beheerd door kerkmeesters overheidspersonen. Ze wordt nu eigendom van de Herv. Gemeente en beheerd door een Commissie uit de Herv. Gemeente. De band tussen kerk en stad wordt nu doorgesneden. In de notulen van de Commissie uit de Herv. Gem., de voorgangster van de latere kerk voogdij lezen we 18 okt. 1798 dat de „col lecte voor de Kerk door het college van Scheepenen altoos is verricht geworden, maar daar nu de voorn, kerk aan de gemeyngte toebehoorde, hoe daar nu meede te hande len". Besloten wordt dat nu deze collecte Doorkijk van schip naar koor, gemaakt tijdens restauratie, augustus 1961. Afschutting tussen transept en schip is verwijderd. 175

Zeeuws Tijdschrift | 1961 | | pagina 23