De gedaanteverwisseling van hel Zeeuwse landschap ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 1 In gindse engte Caolas van Odrum Waar zeehonden slapen Waar de stem des mensen niet wordt gehoord Doch slechts de stem der golven En de roep der wilde ganzen Zoals een Moeder haar kinderen In slaap wiegt zo zacht Zoals zeegolven wiegen Eeuwig wiegen, zeer zacht. De Konings-zeehond schreidt treurig 2) De wilde zwaan zingt aan zijn zij Maar de meermin spint aan haar dromen In de eenzaamheid van haar loch 2) „Zeehonden schreien en zingen als mensen", werd mij in de Highlands verscheidene malen verzekerd. Daarom zijn zij dan ook „Kinderen van de Koning van Lochlann onder betovering!" Voordat zij betoverd werden, waren zij mensen. Een kanttekening bij door Ir. M. A. Geuze. Zeeuws Tijdschrift no. 6, 1961, blz. 213221 Men zou wensen, dat iedere leek zoveel belangstelling toonde voor een terrein, dat buiten zijn vakgebied ligt; dan zou de vak man meer tijd hebben om belangstellende leek te kunnen worden! Enige opmerkingen wil ik als belangstellend vakman over dit artikel maken: 1. De romantische opvatting wordt niet meer gehuldigd, omdat het wetenschappelijk onder zoek (vooral vegetatie- en bodemkunde) van de laatste twintig jaren duidelijk heeft aan getoond, dat ongestoorde levensgemeenschap pen, zeker van het niveau, waarop het begrip landschap van toepassing is, in West-Europa niet meer voorkomen. Het begrip anthropo- gene vegetatie is reeds lang ingeburgerd. 2. Uit sub 1 volgt, dat het standpunt: „nergens iets aan doen" verlaten is, omdat men inzag, dat veel van hetgeen gewaardeerd wordt een gevolg is van een min of meer harmonisch samengaan tussen de mens en de hem om ringende natuur. Integendeel, er moet juist wél iets gedaan worden, nl. een halt toeroepen aan de dreigende nivellering. Vooral de land bouw kan op dit gebied onnoemelijk veel goeds doen: het is zo eenvoudig met een trac tor, toegerust met sproeibomen de slootkanten met chemische middelen te bewerken, het waterregiem om te keren, wegen recht te trekken, schorren in te polderen Men is in staat kostprijsberekeningen tegen elkaar af te wegen, ook om opbrengsten en investeringen in een investeringseffect uit te 22

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 22