No. 1 ZEEUWS TIJDSCHRIFT fotograaf van Lichtdrukkerij Gebr. Van Straaten (79). 80 t/m 82. Woensdag 16 september 1914 meldde de Middelburgsche Courant: „Gisteren is op het perron der Staatsspoorwegen te Vlissingen, na aankomst der dagboot uit Engeland, een heer in vrouwenkleeding aangehouden en naar het politiebureau geleid." Van deze heer, vermomd en als man, zijn enkele foto's bewaard gebleven. Zij bevinden zich in het Rijksarchief voor de provincie Zeeland. Dank zij de commissaris van politie te Vlissingen, die mij een blik gunde in de processen-verbaal van 1914, werd het mogelijk in deze rubriek iets over bedoelde heer te ver tellen. Richard Nolze, alias Gertrud Weber, woon achtig te Karlsruhe, was werkzaam in Londen toen de oorlog uitbrak. Hij werd ontslagen en vreesde internering. Met behulp van een priester, die aan het Amerikaans consulaat was verbonden, wist hij dit lot te ontgaan. Op legitimatiepapieren van zijn echtgenote, Gertrud Weber, reisde hij van Queensborough naar Vlissingen. Aan boord viel zijn ver momming niet op, maar tijdens de passen- controle in Vlissingen meldde hij zich met te luide en te zware stem. De verbalisant beschreef in het proces verbaal Gertrud Weber als een persoon „ge kleed als dame, lang van gestalte, het gezicht bedekt door een dichte voile." Hij vervolgde zijn waarneming met: „Het kwam mij voor, dat deze persoon in houding, spraak en manieren slechts een man kon zijn De politieman verzocht de dame haar handschoenen uit te trekken er kwamen mannenhanden te voorschijn. Toen volgde on vermijdelijk de gang naar het politiebureau, waar de metamorfose plaats had. Enkele dagen later reisde de heer Nolze met zijn echtgenote, die, op een volgende boot nagekomen was, naar zijn vaderland. L. W. DE BREE

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 25