No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Zij hebben voor de wintertarwe zelfs een gunstige werking, doordat zij het groeiproces middels verwonding van de groeipunten sti muleren. Interessant onderzoek hierover is gedaan door Van Dobben [6], waarbij werd vastgesteld, dat de korrelopbrengst niet ver minderde, doch dat er wel een kans was, dat de stro-opbrengst met ca. 1000 kg/ha afnam. Eenzelfde proef is gedaan in Virginia (U.S.A.), waarbij een gelijkluidende conclusie kon wor den getrokken (Educational Bulletin no. 84 van de Commission of game and inlandfish- eries - Richmond - Virginia - august 22, 1952). Misschien behoren de ganzen evenals de reeds genoemde groep van zangvogels tot de door de bedijking bevoorrechte diergroepen. Zij hebben daardoor een voedselbiotoop van allure gekregen, dat zoals we verderop zullen zien naar de huidige inzichten onver vangbaar is door haar internationale zeld zaamheidsaspect. Zoals bekend bieden de schorren een zeer gunstig milieu voor vele weekdiersoorten. Zij zijn eveneens door indijking en verdere mense lijke beïnvloeding verdreven en hebben plaats moeten maken voor andere soorten in andere hoeveelheden. Dit geldt eveneens voor een deel van de Zeeuwse schorrevogels, ofschoon een aantal van deze soorten zich heeft aan gepast aan het veranderde milieu: zij zijn weidevogels geworden. Eenzelfde redenering kan opgezet worden voor de entomofauna, die gespecialiseerd was op schorrebloemen. Zij moesten eveneens plaats maken voor „graslandsoorten". RESUMEREND kunnen we zeggen, dat het van nature ontstane schorrengehied door bedijking en ontwatering lang zamerhand is omgezet in een graslandgebied, met alleen op de hoger gelegen geulruggen bouwland. Deze ingrijpende milieuverandering heeft tot gevolg gehad, dat de dierenwereld van de schorren deels verdwenen is en plaats heeft moeten maken voor een dierenwereld, die aangepast is aan het leven in een grasland gebied. Voor wat betreft de avifauna is het accent verlegd naar de weidevogels. Als pleis terplaats voor wilde ganzen is het milieu ver moedelijk verbeterd. De dank zij de menselijke beïnvloeding ontstane meidoornhagen, dorps- en erfbeplantingen dragen in zekere mate bij tot een verrijking van het biologische leven. De verloren rijkdom van het schorrengebied Wordt hierdoor tot op zekere hoogte gecom penseerd. De ruilverkavelingswerkzaamheden en hun gevolgen. EEN ruilverkaveling beoogt de kwaliteit s.l. van gronden, die in agrarisch ge bruik zijn, dusdanig te beïnvloeden, dat de bestaande verhouding tussen opbrengsten en kosten in financiëel-economische zin gun stig gewijzigd wordt. Reeds in 1943 werd de eerste aanvraag tot ruilverkaveling van „De Poel" gedaan. In 1961 is dit plan weer op gevat, in die zin, dat men het gewenst achtte, de boeren van de noodzakelijkheid van een ruilverkaveling te overtuigen. Vooropgesteld dient, dat een ruilverkaveling het resultaat moet zijn van eigen bezinning door grond gebruikers en -eigenaren [4]. Gesteld nu, dat „De Poel" opnieuw verka veld zou worden. Dit impliceert dus een 41

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 13