Walcherse waarnemingen Aanvankelijk ging de ontwikkeling 45 No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT J. Cirrus DE temperatuur is onder normaal", aldus de koele opmerking die wij de laatste maanden geregeld van de T.Y. weerman of via onze radio mochten vernemen. Het wordt zakelijk en nuchter ver teld. Maar wat houdt een „onder normale temperatuur" eigenlijk in, en vooralwat voor uitwerking heeft het op de levende natuur? Hoe reageren b.v. de struiken, vaste planten, bolgewassen en de vogels op het té koude weer? Wij hebben dat eens nauwkeurig nage gaan en daarbij een vergelijking getroffen met het „boven normale" eerste kwartaal van 1961. In onderstaand overzicht staan de verschil lende waarnemingen naast elkaar, waaruit overduidelijk blijkt, dat er grote verschillen tussen de twee tijdvakken voorkwamen. Tus sen die twee ligt ongeveer het „normale". zo goed als gelijk op. Tussen de bloei van de eerste sneeuwklokjes lagen maar elf dagen (de gele crocussen waren dit jaar zelfs 5 dagen eerder). Maar door een zeer Beknopt overzicht van de ontwikkeling der natuur op Walcheren in het eerste (koude) kwartaal van 1962 met een vergelijking over hetzelfde (zachte) tijdvak van 1961. De waarnemingen zijn voorzover mogelijk aan dezelf de planten, bollen en struiken gedaan. Die der vogels in dezelfde territoria. 1961: 1962: Januari 9 Lijsters gaan weer zingen. 17 januari 15 Sneeuwklokjes (Galanthus Nivalis) bloeien. 26 januari Februari 9 Gele Crocussen openen bloemkelkjes. 4 februari 14 Buitengewoon zacht weer; max. plus 12 gr. Celsius. hagel en sneeuw; max. plus 5 gr. C. 19 Paarse Crocussen in bloei. 18 februari 22 Iris Reticulata in bloei. 16 maart 22 Eerste vaste planten in bloei: Rijstebrci (Arabis C). 11 maart 23 Eerste struiken vertonen bloemtrosjes: Gele Kornoel je (Cornus Mas). 16 maart 26 Trompetnarcissen in bloei. 9 maart 26 Bloei Voorjaarszonneblocmen (Doronicum Caucasium). Op 31 maart nog niet in bloei*. 26 Paarse Aubrietia's vertonen eerste bloempjes. Op 31 maart nog niet in bloei*. 27 Merels gaan nestelen. 31 maart Maart 6 Takken van Chinees Klokje (Forsythia) vertonen eerste bloemkelken. Zacht weer; max. plus 16 graden Celsius. Op 31 maart nog geen bloei waargenomen*; max. plus 4 gr. C.

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 17