ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 1961: 1962: 9 Eerste Lijsternest ontdekt. 30 maart 10 Hyacinten beginnen te bloeien. 29 maart 17 Buitengewoon zacht weer; max. plus 20 gr. Celsius. Koud; maartse buien; max. plus 4 gr. C. 17 Blaadjes Wilde Paardekastanje ontplooien. Op 31 maart nog gesloten knoppen*. 21 Vroege Tulpensoorten openen bloemkelken. Op 31 maart slechts een geringe knopvorming waargenomen*. 31 Talrijke struiken worden al groen. Op 31 maart nog vol komen „winters" kaal*. Zie naschrift. zachte februarimaand in 1961 en een koude periode na 21 februari jl. werden de verschil len voortdurend markanter. Vooral toen ook maart jl. bijzonder hardnekkig te koud en guur bleef met vorst, hagel en sneeuw werden de verschillen in bloeitijd tussen de zelfde planten, buitengewoon opvallend! Zoals blijkt uit b.v. de bloei van de Doro- nicum (Voorjaarszonnebloem) die verleden jaar op 26 februari de eerste prachtige gele straalbloemen opende en het nu pas waagde op 12 april! Een zeldzaam verschil dus van maar liefst 45 dagen!! (zie naschrift). Ook de vogelwereld reageerde later dan verleden jaar het geval was. Ook hier weer: aanvankelijk nog vrijwel gelijk op, doch door eerder genoemde oorzaken werden de ver schillen voortdurend groter. Zo zagen wij b.v. in 1961 al merels nestelen op 27 februari, dit jaar pas op de laatste dag van maart. Bovenstaand overzicht spreekt verder voor zichzelf. Daarbij dient te worden opgemerkt, dat wij de waarnemingen hebben beperkt tot A: enige populaire soorten, die in iedere tuin en park in Zeeland voorkomen, (zodat de be langstellende lezer de gegevens met eventuele eigen waarnemingen kan vergelijken) en B: tot die soorten bolgewassen, vaste planten, struiken en vogels, die in het eerste kwartaal van 1961 gingen bloeien, ontplooien, of gingen nestelen. Het overzicht hebben wij afgesloten op 31 maart, waarbij wij voor die soorten, die op 31 maart jl. nog niet bloeiden of waren ontplooit, de juiste ontwikkelingsdata als voren bedoeld, in een naschrift nog even afzonderlijk hebben vermeld. Naschrift. De diverse soorten die bij de afsluiting van het over zicht op 31 maart 1962 nog niet bloeiden of waarvan Bolgewasjes en vaste planten. Groepje crocussen, 46

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 18