Anticiperende aanpassing van de ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 traditionele waarden en deze eventueel durft te aanvaarden als constituerend element in handelen en denken. Zeeland is een land van vaste tradities, van een min of meer statisch genre de vie" en van een levenspatroon dat vaste beddingen schijnt te hebben gevonden. Dit alles moet stellig in velerlei opzicht positief gewaardeerd worden. Anderzijds bergt deze situatie on vermijdelijk het gevaar in zich, dat het nieuwe dat over Zeeland komt of komen zal, uiterst moeilijk zal worden geaccepteerd, verwerkt, uitgebuit. Hoe moeilijk was het b.v. niet nog betrek kelijk kort geleden om het hier en daar soms sterk verouderde systeem van min of meer on afhankelijke polders of waterschappen los te laten en een bepaalde vorm van polderconcen tratie te aanvaarden. Uiteindelijk is daarmee echter een daad van verstrekkende betekenis gesteld, geheel passend in de aanpassing van het Zeeuwse waterschapswezen aan een ver anderend Zeeland. TOCH is met onderstrepen van het belang van veelzijdige aanpassing aan nieuwe omstandigheden het laatste woord niet gezegd. Zeeland zal het is al zo vaak be nadrukt op onderscheiden terreinen leiding aan de veranderingen moeten geven. Daarvoor is een zekere mate van anticiperende aan passing" zeer gewenst, een soort geestelijk proces waarbij men zich een gezindheid eigen maakt, die als het ware op een feitelijke situatie vooruitloopt. Als er in 1953 niet reeds mannen waren geweest, die de mogelijkheid van afdamming der zeearmen in zuidwest Nederland reeds diepgaand hadden overdacht, was er van een concreet Deltaplan en een concrete Deltawet hoogstwaarschijnlijk nog maar nauwelijks sprake geweest. doorsnee-Zeeuw is stellig niet te ver wachten. Hij is te bedachtzaam, te se cundair ingesteld om op ontwikkelingen voor uit te lopen; hij heeft reeds moeite om deze bij te houden. Het is aan de economische, maatschappelijke en culturele elite van Zee land om de bedding thans te graven voor wat later het kanaal van Zeelands ontwikkeling moet zijn. Met gebruikmaking van vindingen, experimenten, mislukkingen van elders. Anticiperende aanpassing: uitdaging van en aan de tijd. Een snel veranderende tijd daagt Zeeland thans uit om antwoord te geven op nieuwe vragen, nieuwe mogelijkheden. Zee land dage thans de tijd uit om te concretiseren wat Zeeuwse pioniers voorbereiden zullen. Met helder inzicht in wat nu gedaan kan worden in het belang van het Zeeland van morgen. 54

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 26