Afb. 2. De voornaamste elementen in de oude stad, die voor de centrumfunctie van belang zijn: het Bel- lamypark met loodrecht daarop de Nieuwendijk, de St. Jacobskerk op de Oude Markt, de Boulevard de Ruyter, de Walstraat en als eenzaam monument het stadhuis. Afb. 3. Fragment van een 17de-eeuwse kerk, opge nomen in een der loodsen van de Mij. „De Schelde". No. 2 schappij „De Schelde" op zichzelf een wel vaartsbron voor de stad steeds méér hier van op. Lètterlijk, zoals moge blijken uit afbeelding 21 Een gaaf historisch centrum kan men dus niet verwachten. Eerder moet men zich ver wonderen over wat er mede dank zij een niet onbelangrijk aantal restauraties nog intact is. Bijna elk oud gebouw, dat er nu nog staat is zeker éénmaal in zijn leven zéér ernstig beschadigd geweest! Al met al was het dus in het geheel niet zonder meer vanzelfsprekend, dat men dit oudste deel inderdaad als centrum zou moeten, willen en kunnen handhaven. Bij het nemen van een beslissing in deze richting zal de aanwezigheid van een aantal heel karakteristieke elementen zeker doorslag gevend zijn geweest. Dit zijn (zie afb. 3): de ondanks alle verminkingen nog altijd aantrek kelijke v.m. oude haven, thans Bellamy,,park", de terzijden gelegen St. Jacobskerk op de Oude Markt, de Nieuwendijk met enkele mooie panden (dank zij de Engelse Kaai bestaat hier nog een direct contact tussen bebouwing en water!), de Boulevard de Ruijter met zijn uit zicht over de zee en ten slotte ook de Wal straat (eens de stadsgrens), een weinig fraaie, maar florerende winkelstraat. OM een inzicht te kunnen krijgen in de huidige plattegrond met zijn talrijke onregelmatigheden is het nodig een kort overzicht te geven van de groei van de stad 2) (zie afb. 4). 2) Zie Herma M. van den Berg, het Raadhuis van Vlissingen in de stedebouwkundige ontwikkeling van de stad; Bull. K.N.O.B. 1956, kol. 157. Afb. 4. De groei van de oude stad; links de toestand rond 1550, in het midden die van het eind van de 16e eeuw, toen de citadel bij de stad getrokken was en rechts die van de 17de eeuw na het graven van de nieuwe buitengracht en het tot haven vergraven van de voorgaande. 30

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 2