No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Tot diep in de zestiende eeuw was de zes hoekige stad door het Molenwater (aan de noordwestzijde), de zeedijk (een restant van de v.m. „Westpoort" markeert nog het vroe gere punt van samenkomst), de Nieuwe Ha ven of Engelse Kaai en de oostelijke stads gracht. Rond 1580 werd een onvoltooide citadel van Alva als „Nieuwstad" bij de stad getrokken. De vroegere oostelijke gracht nu binnen het stadsgebied gekomen werd iets naar het oosten verplaatst. Als „Potte- kaai" vormde hij toen een vervolg op de Engelse Kaai. Aan de westzijde werd het „Mo lenwater" gedeeltelijk gedempt, waardoor ook daar aan het stadsgebied een driehoekig terrein kon worden toegevoegd. De Westpoort ver loor zijn functie als poort daardoor en fun geerde sedertdien als gevangenis. In 1609 begon men aan een geheel nieuwe buitengracht. De omgrachting van de citadel werd rechtgetrokken en zodoende tot een nieuwe haven de Dokhaven omgevormd. Ter weerszijden ontstond een monumentale bebouwing, zodat dit ruime water een prach tig stadsbeeld opleverde. Hiervan rest ons nog slechts het grote huis uit 1733, dat in 1809 de functie van raadhuis kreeg. Het is in zijn eenzaamheid trotser dan ooit! (zie afb. 5). De bebouwing aan de overzijde is reeds lang ver dwenen. De fraaiste gevel (het z.g. „Beelden huis") kreeg een plaats elders in de stad. In 1865 werd het kanaal door Walcheren gegraven. In aansluiting daarop groef men nieuwe havens ten oosten van de bestaande. Daarbij werd ook het eindstation van de pas- aangelegde spoorweg gesitueerd. Hier ligt dus reeds een begin van de afsluiting van de oude stadskern. Wanneer dan in 1875 de Maatschappij „De Schelde" zich aan de Dokhaven vestigt, komt in het bijzonder de vrijwel geheel door water omsloten „Nieuwstad" zeer geïsoleerd te lig gen. Nog tot 1943 gaf een schipbrug althans enige verbinding met de nieuwe wijken, met de nieuwe havens en het station. Met de op heffing daarvan was echter elk direct contact verbroken. In 1909 worden, nadat de buitengracht reeds volledig is verdwenen, in de binnenstad ook de Oude Haven en de Pottekaai ge dempt. Het zuidelijk deel van de eerste vormt als Bellamypark nog steeds een belangrijke ruimte in de stad, de tweede werd met bouw blokken bezet! De toestand van afbeelding 1 is nu bereikt. Hoe gaaf de zeshoekige stad in zijn middel eeuwse opzet ook wasop geen enkel punt heeft men kans gezien een toevoeging harmo nisch aan het bestaande aan te sluiten, zodat de plattegrond een groot aantal rest-driehoek- jes vertoont resp. vertoonde verschillende zijn inmiddels weer door de maatschappij „De Schelde„overgroeid"zodat daaruit weer andere restvormen ontstonden TEN GEVOLGE VAN de verschillende hierboven geschetste en voor de gave ontwikkeling van een oud stadscentrum ongunstige omstandigheden zijn sommige stadsdelen in de loop der jaren ernstig in ver val geraakt. Het was daarom noodzakelijk een algeheel en op vele punten ingrijpend re- Afb. 5. Het monumentale stadhuis, van achteren gezien. Foto C.L.T.G. 31

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 3