33 No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT constructieplan te doen opstellen 3) (zie afb. 6). Hoewel dit plan in eerste instantie in het bijzonder betrekking heeft op het noordoos telijk gedeelte van de middeleeuwse stad, willen we hier nog eens voor het totaal der oude wijken nagaan, wat uit historisch oog punt de belangrijkste elementen zijn en welke daarvan ons inziens een rol in het geheel zou den kunnen blijven vervullen. Van de Oude Haven resten ons het Bella- mypark en de Spuistraat. Het eerste heeft be slist allure, het zou door een strakkere, for sere pleinbehandeling (de fout is, dat men er na de demping de naam „park" aan heeft gegeven!) meer tot zijn recht komen (vgl. afb. 7). De Spuistraat was een water tussen de achterkanten van de bebouwing aan twee ter weerszijden gelegen straatjes (Molen- en Noordstraat) en kan dus niet anders dan lelijk zijn; de parallelstraatjes zijn smal en tamelijk vervallen. Het voorstel is, de bebouwing geheel te amoveren de driedeling echter te handhaven en door beplanting te voorkomen, dat de Spuistraat zich even breed toont als het Bel- lamypark. Terecht, want de verbreding naar de zee toe levert een verrassend effect op. Nu de opzet dus dezelfde blijft, vragen we ons 3) Opgesteld door het architectenbureau Roosen burg, Verhave, Luyt en de long. Zie Bouw 1960, blz. 894 en Cobouw 22 juli 1962. af, of niet ook iets van de bestaande bebou wing gehandhaafd kan blijven. Naast een ge heel vernieuwde en verbrede Spuistraat (70 m!) zal het Bellamypark veel kleiner lijken. Bovendien zal men dan pas daar het gevoel krijgen, de oude stad te betreden, welke dan visueel wel zeer beknopt wordt. Een Spui straat van nog altijd 20-25 m tussen twee voetgangersparallelstraatjes, daarvan geschei den door de interessantste fragmenten van de bestaande bebouwing (onderling gekoppeld door bomen en luchtige nieuwe winkelgalerij- tjes) en ermee verbonden door een groot aan tal doorloopjes, kan een zeer karakteristiek profiel krijgen {afb. 8). Voor handhaving ko men in aanmerking: de zuidelijke blokken, enige 17-eeuwse pandjes èn terwille van hun merkwaardigheid enkele van de Ju- gendstilvilla's langs de Molenstraat met hun wit en blauw geglazuurde stenen. Van de oude te handhaven panden dienen de achter zijden aan de Spuistraat uiteraard drastisch verbeterd te worden! Twee hoge gebouwen zullen de „ingang" van de stad markeren. Deze kunnen op dit punt een zeer sprekend effect bewerkstelligen, tenminste, wanneer ze goed van schaal en architectuur zijn. Een le lijker toegang dan de thans bestaande kan men zich overigens haast niet denken. Bezwaren evenwel hebben we tegen de voorgestelde verplaatsing naar het zuiden van de afsluiting tussen Spuistraat en Bellamy park. Laatstgenoemde ruimte vraagt immers gggsi gBBgaasI mm Isisssg Afb. 8. Suggestie voor de Spuistraat, waarbij de meest karakteristieke elementen gespaard blijven.

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 5