ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 gewoon moeilijk zijn, architectonisch een be vredigende vorm te vinden voor een op de voorgestelde rooilijn op te trekken gebouw, daar dit een wel zeer monumentale situering krijgt. Of wordt hier gespeeld met de gedachte aan verplaatsing van het raadhuis? De huidige afsluiting is goed van schaal en wat het westelijk blok betreft fraai van ar chitectuur. Door middel van overbouwde doorgangen zou het verkeer gemakkelijker door deze insnoering gevoerd kunnen worden zonder dat de wand zijn gesloten karakter verliest. Zelfs een compleet overbouwde door gang is denkbaar. TEN WESTEN van deze as valt direct het eigenaardig beloop van de Slijk straat op. Nu men dit zeer oude tracé nog daterend van vóór de stadwording heeft gehandhaafd, is het toch wel van belang dit sprekend te maken door het instandhou den van enkele oude panden als 33 en 24 t/m 30, waarvan 26, 28 en 30 na aan een restau ratie toe zijn. Van de Bakkersgang is het westelijk huis van waarde; de Breestraat heeft weinig meer te bieden. De Hellebardierstraat is als geheel aantrekkelijk en geeft wat reliëf aan het Bel- lamypark. Zonder uitlopers met oude bebou wing zou dit een coulisse-achtig effect krijgen! Zo geeft ook het laatgotische poortje in de Beursstraat wat diepte, helaas leidt het slechts naar een triest 19-eeuws hofje. Als toegang naar een fraaiere binnenruimte zou hiervan dankbaar gebruik gemaakt kunnen worden! De eenzame toren van de Westpoort zou men tot een zinvoller element kunnen maken, door juist op dit punt een verbinding tussen boule vard en woonwijk te creëren door middel van trappen en terrassen. De oostelijke helft van de oorspronkelijke stad wordt doorsneden door een groot aantal smalle straatjes, waarvan het noordelijke vier tal: Scherminkelstraat, Kolveniersstraat, Kor te en Lange Zelke gedoemd is te verdwijnen. Op vele plaatsen is de bebouwing trouwens reeds verdwenen {afb. 9, voorgrond). in het geheel niet om een verkorting. De schaalverandering in de omliggende bebou wing maakt ook de huidige rooilijn tot de meest natuurlijke. Het zal trouwens buiten Afb. 9. Gezicht op de achterzijde van de Vrouwe straat vanaf wat eens de Lange Zelke was. Afb. 10. Vlissingse Renaissancegevels in de Kolveniei straat. Foto C.L.T.G. 34

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 6