No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT EEN ENKEL GROEPJE typisch Vlissing- se 17-eeuwse huizen in de Kolveniers- straat (afb. 10) kan misschien nog gerestaureerd een extra toegang markeren naar de geprojecteerde ruimte rond Zeemans erve. Dit hof (grotendeels vernieuwd in 1950) wil men accentueren door van de aanwezige niveau-verschillen te profiteren. Dit is een gunstig teken: hoe dikwijls wordt in ons toch al zo vlakke land niet èlk niveauverschilletje nog zorgvuldig weggewerkt, als ware een af wijking van het volkomen platte vlak eigen lijk onnetjes! De Oude Markt is geopend gedacht in de richting van de, verbrede, Lange Zelke. De noordwand is hoewel wat dorps on miskenbaar de beste wand van het plein; een meer naar de zijkant gelegen toegang (in de trant van de huidige Kromme Elleboog) pre fereren we daarom. Wat de aanbouwsels aan de St. Jacobskerk betreft, zouden we in tegenstelling tot wat op het plan is aangegeven gaarne die ten oosten van het koor zien verdwijnen, maar die aan de noordzijde wel willen handhaven. De in principe te handhaven Vrouwestraat zagen we graag iets minder uitgehold; als parallel-winkelstraatjes van de St. Jacobs- straat is hiervan zeker nog iets aantrekkelijks te maken. Dit straatje geeft momenteel nog het duidelijkst weer, hoe verschillende secun daire Vlissingse straatjes er tot voor enkele tientallen jaren uitzagen. Als visuele afsluiting zijn trouwens ook de twee renaissancegevels in de noordwand van het begin van de Korte Vrouwestraat van belang. De Rioolstraat kan zonder bezwaar worden uitgehold, evenals het middendeel van het Groenewoud (de goede stukken daarvan blijven intact). Mogelijk kunnen de enkele interessante fragmenten el ders herbezigd worden. De Nieuwstraat en Nieuwendijk zijn nog vrij gaaf, ze blijven on gewijzigd; getracht moet dus worden om ver dere verminkingen zoveel mogelijk tegen te gaan. Ten oosten van de Walstraat, in de Nieuw- stad, is behalve het stadhuis nog slechts weinig van historisch belang te vinden. Aan de Elendrikstraat (de v.m. Pottekaai) vond het van de Houtkade verdreven „Beelden huis" een plaats. Het ligt nu ingesloten tussen kwasi-klassicistische flats, er tegenover staat nog een enkel aantrekkelijk huis. De Palingstraat heeft nog enige sfeer, het beste huis (nr. 18) behoeft echter zeer drin gend een restauratie. Aan de Paardenstraat ligt nog een monumentaal, maar zeer verwaar loosd, 17-eeuws magazijn afb11). Het voor nemen om het verkeer van de Walstraat in oostelijke zin af te leiden kan er misschien toe bijdragen, iets meer leven in de daarachter ge legen wijken te brengen. GAARNE willen we besluiten met enkele algemene conclusies. Het is niet te voorkomen, dat bepaalde delen van de oude stad moeten worden opgeofferd, evenals moet worden aanvaard, dat reeds gro te delen zijn verdwenen. Daar kan tegenover staan, dat enkele belangrijke ruimten die ruimten, die het ondanks de ongunstige situ atie aantrekkelijk maakten om de oude stad in stand gehouden worden en, waar mogelijk, worden ontdaan van verminkingen. Doet men dit niet, dan verliest het plan in feite zijn zin. Zou het mogelijk zijn om bij elk te verlenen Afb. 11. 17de-eeuws magazijn in de Paardenstraat. Foto C.L.T.G. 35

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 7