ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 Afb. 12. De voornaamste ruimten, die voor het his torisch karakter van de stad bepalend zijn (gearceerd) en het secundaire netwerk van nog enigermate gave straten en straatjes, dat daaraan reliëf zou kunnen geven (gestippeld). Afb. 13. De voor de Vlissingse renaissance typerende accoladebogen boven de vensters en halfcirkelvormige afsluiting van de trapgevels. krediet voor het saneren van een verdwijnend stadsdeel tegelijkertijd een klein postje op te nemen voor revalidatie van een te handhaven stuk?? Behalve de zo aantrekkelijk mogelijk te maken bovenbedoelde primaire ruimten moet er een verbindend netwerk van secundaire ruimten zijn, die de eerste reliëf geven en die nog genoeg historische elementen bevatten om de ouderdom van de gehele structuur zicht baar te maken (afb. 12). Daartoe kan het in (5 een geval als dit zelfs verantwoord zijn om een hiaat te vullen met een elders te slopen gevel; het betreft hier immers huisjes die on derling in vorm en formaat zo sterk verwant zijn (afb. 13), dat men zonder bezwaar op de plaats waar het ene door omstandigheden is verdwenen, het andere op kan stellen. Alleen door een zodanig netwerk kan men de hoofd ruimten volledig tot hun recht laten komen en de oude stad als een duidelijk geheel in het totale conglomeraat, met zijn eigen aantrek kelijkheid ook voor toeristen herken baar maken. Van zeer veel belang is ook de architectuur van alle nieuwe bebouwing. Wanneer daarin enerzijds bescheidenheid en anderzijds origi naliteit ontbreekt is er weinig kans, dat oud en nieuw samen een interessant en harmonisch geheel op zullen leveren. In vele oude steden ziet men, dat de nieuwe gebouwen tussen de oude bebouwing te weinig bescheidenheid to nen, maar meestal juist opvallen door opdrin gerige lelijkheid. Hier in Vlissingen is de nieuwe bebouwing in het oosten en westen van de oude stad bescheiden genoeg, maar het is wel erg moeilijk er enige originaliteit in te vinden. Wanneer het mogelijk blijkt om bij het uitwerken van het saneringsplan met en kele der bovenstaande suggesties rekening te houden voor wat betreft de oude bebouwing, en wanneer het lukt de gulden middenweg te vinden tussen de bedoelde originaliteit en be scheidenheid voor wat betreft de nieuwe be bouwing, dan hebben we hoop dat de toe komstige bezoeker van Vlissingen in deze uit de geschiedenis zo bekende stad inder daad nog een fraai, historisch gegroeid en levendig centrum zal aantreffen. O r 36

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 8