Zeeuwse kroniek 90 ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 M. P. de Bruin Slaven. One three centuries removed From the scenes his fathers loved, Spicy grove, cinnamon tree, What is Africa to mei DIT zal in onze tijd nog een dichter schrijven, die drie eeuwen verwijderd is van zijn vader land Het bewustzijn van de ontheemde neger richt zich naar zijn verloren vaderland, dat behalve een junglegebied, oude culturen kende van een hoog peil. Zij werden er uit weggehaald door de ver tegenwoordigers van de blanke beschaving. Het zou duren tot de tweede helft van de 18e eeuw eer de tegenstanders van de slavenhandel zich weerden. „Maar hoe fel de tegenstanders van de slavenhandel zich ook weerden, hoezeer zij ook de politieke wind de Revolutie en haar Rechten van den Mensch! mee hadden, zij zouden nooit, en zeker niet zo spoedig, succes hebben gehad wanneer niet andere oorzaken hen te hulp waren gekomen. Economische overwegingen huwden zich aan ethische", aldus dr. W. S. Unger in zijn „Bijdragen tot de geschiedenis van de Nederlandse slavenhandel", waarvan het eerste deel in 1956 ver scheen (Economisch-Historisch Jaarboek, deel 26) en het tweede deel begin van dit jaar uitkwam (deel 28). T egenstanders. ONDER de tegenstanders van de slavenhandel mogen wij ook de in 1717 geboren Middelburgse regent Willem Schorer rekenen, die ook op ander gebied zijn tijdgenoten vooruit was: hij keurde de pijnbank openlijk af en veroordeelde het begraven in de kerken. Het anti-boek van ds. Frossard, dat in 1789 enorme opgang maakte, werd een jaar later door Betje Wolff, die in haar jeugd te Vlissingen de slavenhandel meemaakte, vertaald. Enige jaren te voren, had het proces Gregson-Gilbart opschudding veroorzaakt. „Het ging over een vorde ring van assuradeuren inzake het over boord zetten van 150 ziekelijke slaven van een schip van de Liver- poolse reder Gregson. Een paar jaar later verbood een wet het overboord werpen van levende slaven onder welke omstandigheden ook." Unger vermeldt in de Aantekeningen achter het tweede deel, dat de bekende J. W. Schulte Nordholt: „Het volk dat in duisternis wan delt", 1957. predikant Smytegelt op theologische gronden de slaven handel verwierp. Voorstanders. DE Vlissingse stads-chirurgijn Gallandat, kind toch der Verlichting aldus Unger, achtte de slavernij met de vrijheid van het evangelie be staanbaar. Hij deed hierbij een beroep op het boek van de negerpredikant Capitein, die uit Afrika gekomen, in ons land tot het Christendom was over gegaan. Laatstgenoemde ging naar St. George d'Elmina, waar hij zich behalve met het predikambt ook bezig hield met de koophandel. Wat zijn de argumenten van dr. Gallandat, vermeld in de eerste Verhandelingen, uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap (1769)? „Indien men aanmerkt, dat door den slavenhandel een groot getal nuttige menschen in 't leven behouden worden; dat de slaven een veel beter leven in onze Americaansche landen hebben dan in hun vaderland; dat het voordelig is voor de negervolkeren, dat hunne misdadigers door dezen handel voor altoos weg gevoerd worden; en indien men daar en boven gade slaat de voordelen, welke daaruit spruiten voor onze Ameri caansche volksplantingen, alwaar de negers tot den landbouw veel bekwaamer zijn dan de blanken of de Americaanen, zal men moeten bekennen, dat het voor deel, 't welk daar uit voortkomt zoo wel voor de negervolkeren als voor de slaven, voor de kooplieden in 't algemeen, en voor de volksplantingen in 't by- zonder, de ongevoeglykheden of alle andere tegen werpingen, welke men te berde zoude kunnen brengen, verre te boven gaat." Overigens gaf Gallandat aanwijzingen voor een goede behandeling van de slaven. In de 19e eeuw zullen Bilderdijk en Da Costa de emancipatie op bijbelse gronden bestrijden. Commercie Compagnie. HET tweede deel van de studie van Unger steunt grotendeels op het rijke archief van de Middel- burgsche Commercie Compagnie, aanwezig in het rijksarchief in Zeeland. Wars van elke sensatie verhaalt de schrijver de fasen van de slaven handel. „Driehoeksreizen kan men de slavenreizen, om 't even van welke Westeuropese slavenstad ook uit ondernomen, noemen. Zo ook die der Middelburgsche Commercie Compagnie. En evenals bij het Westeuro pese handelsverkeer der late Middeleeuwen een „eco-

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 30