No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT chismus, een nieuwjaarsgeschenk voor toe komstige revolutiemakers." Beter geslaagd was een volgend werkje: „Revolutionismus". Het was een geschiedenis van de omwenteling van 1789, een materie waarvan de auteur door zijn verblijf in Frankrijk veel bijzonderheden wist. Behalve romans schreef Meesters een groot aantal leerboekjes voor de scholen. Vooral die voor de Franse taal hebben een ruim de biet gevonden. In de „Nieuwe Bijdragen ter bevordering van het onderwijs en de opvoe dinguit de jaren 1830 tot 1837 vindt men '?y; i JJ jiji Titelpagina van een van de romans van Pieter Meesters. diverse besprekingen van Meesters' boekjes, waaronder zeer gunstige. DE laatste jaren van zijn leven ondervond Pieter Meesters veel vriendschap van Th. Jung, onderwijzer in Groede. Met deze werkte hij samen aan een nieuwe cijfer- methode. Callenfels schreef hoe Meesters iedere zaterdagmorgen met de postkoets naar Oostburg trok en dan langs de landweg naar Groede wandelde. Een lange, magere man, enigszins pokdalig, met grote rosse bakke baarden en een leepoog. In de ene hand had hij een stok, in de andere droeg hij een zilveren snuifdoos. Op de rug torste hij een groene reis zak, waarin zijn papieren, 's Maandagsmorgens keerde hij van Groede terug. Nadrukkelijk distantieerde Callenfels zich van Meesters, voor zover het diens scherts be trof; die was te weinig gekuist om in beschaaf de kringen aardig te zijn. Maar als men met hem in een wetenschappelijk gesprek raakte, leerde men Meesters achten. Aldus de school opziener. Grote waardering had de schoolopziener voor de geschiedenis, die Pieter Meesters schreef over Sluis. Jarenlang doorzocht hij het Sluise archief, deed hij nazoekingen in het archief van Brugge. Toen het werk klaar was, kon hij geen uitgever vinden. Een poging, om het boek door inschrijving in omloop te bren gen, mislukte. Kort voor zijn dood deponeerde Meesters zijn handschrift in het gemeente archief. Dertig jaar later schreef J. H. van Dale zijn „Blik op de vorming van de stad Sluis". Heeft Van Dale de studie van Meesters nog in het archief aangetroffen? Pieter Meesters vertaalde uit het Frans een redevoering, die Willem van Oranje in 1583 te Dendermonde had uitgesproken. (Oranje deed destijds nog krampachtige pogingen om de breuk tussen noord en zuid te helen.) Het stuk van Meesters werd mettertijd opgenomen in de „Nieuwe Bijdragen". Over de vertaling vond Van Dale aantekeningen in de nagelaten papieren van Meesters. Hij gaf later zelf de 65

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 5