H. PIETERS No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT 1898—1962 Henk Pieters was één van de drie redacteuren-oprichters van het Zeeuws Tijdschrift, dat in oktober 1950 voor het eerst verscheen. Wij kwamen van zelfsprekend bij hem terecht, die uit literatuur en als tijdgenoot een grote kennis bezat over onze provincie. Velen van onze lezers zullen van deze eigenschap lang de herinnering bewaren. Wie bronnen over Zeeland wilde raadplegen wendde zich natuurlijk tot hem. Maar ook in de kleine nuances was hij een vraagbaak. Hij heeft tallozen op deze wijze de weg gewezen. Van zijn initiatieven noemen wij er twee. Zijn „Zeeland door de eeuwen heen" samen met wijlen dominee Van Empel geschreven is een com pilatie van literatuur, een werk met allure. Zijn verzameling prentbrief kaarten, die nog steeds wordt uitgebouwd, getuigt van zijn liefde voor het detail. Met haast kinderlijk-poëtisch genoegen kon hij er zich in ver diepen. Geen echte lof is mogelijk zonder reliëf. Henk Pieters heeft het niet gemakkelijk gehad in zijn leven. Hij heeft moeten vechten om het niveau in zijn bestaan, dat hij zich had voorgesteld en dat hij volop verdiende, te bereiken. Wie met hem te maken kreeg kon deze ervaring soms deel achtig worden. De reden waarom hij plotseling uit onze redactie trad was duister, maar had daar waarschijnlijk wel mee te maken. Toen hij groeide naar het hoogtepunt in zijn leven, zijn benoeming tot bibliothecaris in 1953, heeft hij misschien niet ten volle bevroed dat hij vele goede vrienden had. Wellicht echter had hij moeite dit te laten merken. En zo is er vaak mis verstand geweest tussen hem en zijn vrienden, een misverstand, dat stil zwijgend werd gesmoord, maar ook wel eens uitgroeide tot iets dat het karakter van een vete kreeg. De balans van zijn leven was alles bij elkaar positief, positief ten aanzien van de provincie Zeeland die hij hartstochtelijk lief had, positief ook voor zijn vele vrienden, die wisten dat hij een goed mens was. Zo zullen wij hem in onze herinnering opnemen en wie veel later krant of boek zal napluizen zal vaak zijn naam tegenkomen. Hij heeft mede gestalte we ten te geven aan het nieuwe Zeeland, al was het slechts omdat de histo rische waarden bij hem veilig waren. DE REDACTIE 67

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 7