ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 EUROPA is een societas societatum, ge meenschap van gemeenschappen, uit hoofde alleen al van zijn natuurlijke geografie de bodemgesteldheid, het klimaat, de loop der rivieren, de nabijheid van de zee. Er is een Europa van de Donau, een van de Middellandse Zee, een Hanzeatisch of Scandi navisch Europa, een Brits Europa en een Midden-Europa, I'Europe d'Entre-Deux of médiane. Het begrip West-Europa snijdt door deze vijfvoudige geleding heen; het is zelfs niet van alle zin ontbloot te ontkennen, dat Oost- Duitsland ertoe behoort. Midden-Europa is het gebied van de vijf rivieren, het slagadersysteem van Po, Saöne- Rhóne, Moezel-Rijn, Maas en Schelde, waar van de laatste drie samenvloeien in de Neder landse delta, juist tegenover het estuarium van de Theems. Dit Midden-Europa is ontstaan bij het verdelingsverdrag van Verdun, in 843; het leidde een kortstondig leven. De Bourgon dische hertogen van de vijftiende eeuw slaag den er bijna in het te herstellen. Delen van die smalle strook werden ten slotte Frans, Duits of Italiaans. Uit zijn resten werden vier staten geformeerd: Zwitserland, Luxemburg, België, Nederland. Nog steeds is dit staatkundig versnipperde Europa van de vijf rivieren een geografische, sociaal-economische en culturele eenheid. De waterwegen zijn altijd het tegendeel van mili taire obstakels geweest, routes waarlangs zich een intensief ruilverkeer voltrok. Eerder dan elders ontstonden er complexen van steden, voorboden van een geheel nieuwe, stedelijke, beschaving. Zij streden van de vorsten, ook weer eerder dan de steden in Frankrijk en Duitsland, hun vrijheden af en werden zetel van een nieuwe klasse, burgerij en patriciaat. Dit Europa bestaat nog steeds in het bewustzijn en in de volkshuishouding van het westen. OP de noordelijke flank van Midden- Europa strekken zich van de Somme tot Friesland de lage landen uit, na de Karolingische tijd uiteengevallen in fragmen ten. Een middelpuntzoekende kracht blijft in hen werkzaam. In 1548, onder de Boergon- dische hertog Karei V, in 1814 onder Koning Willem I en in 1944 openbaart zij zich in de totstandkoming van „Benelux". De lage landen zijn gelegen op het kruispunt van de Ger maanse en Latijnse wereld, vis a vis Engeland. Zij zijn een gebied van omvangrijke handel, produktie en doorvoer, door hun maritieme geografie, hun dichte en ijverige bevolking, hun toegankelijke vlakheid en hun uitstekende achterwaartse verbindingswegen. „Land van belofte" zegt de overigens nuchtere vijftiende eeuwse kroniekschrijver Commines en Willem de Zwijger spreekt van „land, gemeenschappe lijk aan alle volken" „terre commune a toutes les nations". Leon Daudet, de Franse romancier, die in 1942 stierf, noemt de lage landen „het balcon van Europa". Zo daalt Bernard af van Europa via Midden-Europa naar de lage landen, de optiek van het geheel naar de delen verleggend, maar het een niet zonder het andere, ten einde niet op de levens gevaarlijke klippen van het nationale egoïsme te stranden, obstakel dat zo vaak profaan „bij de gratie Gods" wordt heilig verklaard. Bernard citeert: „Alle beroep op het verleden is tegelijk een hartstochtelijk beroep op de toe komst." Aldus ontsnappen wij aan het ver gankelijke door ons in te lijven bij het blij vende. Europa als oorsprong. DE lage landen, vooral de zuidelijke, heb ben geleden onder een zware hypo theek van Frankrijk vanaf Filips II Augustus in 1180 tot aan Napoleon II in 1870 en van Duitsland van Bismarck tot en met Hitier. Herkennen wij deze hypotheek anno 1962 niet in de Europese politiek van De Gaulle en Adenauer? In dit dictum ligt tevens de historische missie van de lage landen: de vereniging van en de decentralisatie in Europa, exponenten van hun eenheid en ver scheidenheid. Ziehier de eerste 8 pagina's van dit boek vrijelijk weergegeven ter inleiding van 680 bladzijden bewijsvoering. De achtergrond van het doek der Europese 102

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 10