ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 bevindt zich de Gallo-Romeinse staat en het Germaanse koninkrijk Boergondië. De Fran kische potentaat Clovis, de eerste Christelijke Merovinger, zetelend in Doornik, verenigt in het begin van de zesde eeuw bijna geheel Gal- lië, waaraan omstreeks 550 het ganse gebied tot aan de Midden-Donau is toegevoegd. In 561 wordt dit rijk in vier parten verdeeld. Omstreeks 640 komen de Karolingers aan de macht, die de vier rijken weer verenigingen, met als hoogtepunt het rijk van Karei de Grote (768-814), Europa. Verdeling van Europa in 843. DE drie kleinzonen van Karei de Grote beoorlogen hun vader en elkaar. In 843 bij het verdrag van Verdun, wordt het rijk verdeeld in het Oostfrankische (Duits land), het Westfrankische (Frankrijk) en het middengebied, een lange smalle strook van Friesland tot voorbij Rome. Dit laatste is het Midden-Europa waarover wij al eerder spra ken, het Europa van de vijf rivieren. Het is in vele opzichten een eenheid, maar door zijn langgerekte vorm is het tegen west en oost moeilijk te verdedigen. In 855 valt het bij legaat in drie delen uiteen: Italië, Provence en Franche-Comté, Lotharingen waaronder ook de Nederlanden behalve die bewesten Schelde ressorteren. Het eerste deel komt aan Duitsland, het tweede aan Frankrijk dat het evenwel in 880 aan Duitsland afstaat. Het derde, zelfstandige deel wordt in 870 tussen deze beide landen verdeeld, maar valt in 925 aan Duitsland toe. Daarmee omtuint dit land de vijf rivieren en schraagt het de spanning tussen Noordzee en Middellandse Zee. Binnen dit verband wordt Lotharingen in 959 in twee hertogdommen verdeeld: Neder-Lotharingen en Opper-Lotharingen. Onder Keizer Otto de Grote (936-978) is het rijk van Karei de Grote exclusief Frankrijk hersteld. HET is Karei de Grote die Europa heeft gesticht en aan de lage landen hun toe komst heeft opengelegd. Doordat zijn keizerrijk zich uitstrekte van Ebro tot Elbe kwamen zij te liggen in die onmiskenbaar centrale positie, op het kruispunt van de Ger maanse, Latijnse en (later) Angelsaksische werelden, het bevoorrechte territoir van han del en doorvoer. Aan hem hebben zij hun Europese roeping ten slotte te danken. In het Europa van het midden waartoe Vlaanderen, schoon leengoed van Frankrijk, geografisch behoort langs de vijf rivieren, ontplooit zich in de twaalfde eeuw de nieuwe economische macht der steden: in de Neder landen en in Noord-Italië, dan spoedig ook in het Rijnland, de Provence, de Moezelstreek en Zwitserland. Het Europa van de dertiende eeuw is een geheel andere wereld dan dat van de elfde eeuw. Met de Kruistochten (1096- 1270) verliest de feodale klasse haar macht aan de bourgoisie van handel en industrie, krijgt het westen contact met de verfijnde en stedelijke structuur van het oosten. In de veer tiende eeuw formeren zich de moderne staten boven de stedelijke particularismen en daar mee is een volgende stap gezet in de richting van het Europese nationalisme, waarvan onze tijd is vertrokken naar een nog grotere een wording. Verdeling van Midden-Europa. VOOR wij die volgende fase hebben be reikt zien wij nog eenmaal naar de lage landen. „Vlaanderen en Brabant in het Zuiden, Holland, Utrecht met Overijssel en Gelre in het Noorden zijn de feodale „ato men", waarin de Nederlanden door de ver splintering van het hertogdom Lotharingen uiteen zijn gevallen", zo formuleert J. Romein het in het hoofdstuk „Feodale versnippering 1100-+ 1400" van „De lage landen bij de zee". En P. Geyl, die in zijn Geschiedenis van de Nederlandse stam ook een boek aan „De feodale versnippering" wijdt stelt: nu de ambtenarenstaat mislukt is, brengen per soonlijke banden van trouw en afhankelijk heid van grondbezit overnieuw geleding in de anarchie; nu het wijd verband van het natio- naliteitloze rijk heeft losgelaten, zijn meteen een groot getal van kleine politieke gemeen- 104

Zeeuws Tijdschrift | 1962 | | pagina 12